لارودرمانی

لارودرمانی


    دكتر میراب زاده، مردی با تسلط كامل بر كلماتی كه می توانند عشق خود را به آن كه هست بیان كنند. متانت و جذابیت منحصر به فردی در كلام ایشان نهفته است و در پایان صحبت با ایشان، این احساس در ما جاری می شود كه یك مگس را در آغوش بگیریم و با همه توان آن را بفشاریم و خدای را از وجود این همه فایده در همه اجزای خلقت سپاس گوییم.
    هویت و رسالت، مهمترین گم شده های انسان امروزی و مهمترین سوالاتی است كه برای یك فرد موفق جواب داده شده است.
    من كیستم؟ و به كجا می روم؟ پایه ی هدفمندی دم به دم تنفس كسانی است كه همچو خورشید برای تابش آمده اند و بی هیچ انحرافی می تابند، یاكه چون گل و یا چون دریا.
    در این شماره با یكی از انسان های هدفمند جامعه ایران كه كار نو و جالبی را انجام داده اند مصاحبه ای كرده ایم كه مشروح آن به نظرتان می رسد.

    ***
    
    «لطفا خودتان را معرفی كرده و توضیحاتی در مورد كاری كه انجام داده اید بفرمایید.
    عباس میراب زاده، 55 ساله، كه تصمیم گرفتم حضور حشرات را در زندگی بشر جدی بگیرم و در سال 1377 دكترای حشره شناسی از دانشگاه تربیت مدرس را به دست آوردم. حاصل ده سال تحقیق بر زنبور عسل مگاشیت (زنبور برگ بر یونجه) سبب شد تا میزان بذرگیری یونجه را از حدود 200 كیلو در هكتار به یك تن برسانیم.
    بذر یك سوال در سال 71 سبب شد تا مگس را دقیق تر ببینم.
    یك مقاله دیدم كه نوشته بود، بسیاری از حشرات خون خوار هستند مثل ساس های خون خوار، كنه های خون خوار، حشراتی كه به پستانداران از جمله انسان حمله می كنند و خون می مكند. اگر فرد بیمار باشد، مثلا طاعون یا یك بیماری عفونی داشته باشد خود آن حشره می میرد، برای این كه دستگاه گوارشش قدرت تحمل تعداد زیادی میكروب را ندارد. من این نكته به ذهنم رسید كه مگس ها كه روی كثیف ترین چیزها می نشینند و تغذیه می كنند، ازجمله مدفوع انسان و دام و یا چیزهای گندیده، پس حتما باید آنتی بیوتیك داشته باشند. در سال 1371 می دانستم كه پیدا كردن منابع جدید آنتی بیوتیك خیلی مهم است. این را به صورت دو سخنرانی، یكی در سال 1371 در سازمان پژوهش های علمی یكی هم در سال 1373 در دانشگاه تربیت مدرس ارایه كردم كه بیاییم بررسی كنیم و از مگس آنتی بیوتیك استخراج كنیم. در واقع به آنچه كه به ذهن من رسیده بود توجهی نشد. در سال 1380 یكی از همكارانم، آقای مهندس عباسعلی نصراللهی، به طور تصادفی این اصطلاح «مگوت تراپی» درمان با لارومگس را دید و به من نشان داد.
     از آقای نصراللهی تشكر كردم و برایم خیلی هیجان انگیز بود. در سال 1380 به طور فشرده مطالبی را به دست آوردم، خواندم و در سال 1383 شروع كردم. اولین سخنرانی من در بخش عفونی بیمارستان امام خمینی بود و دكتر یلدا، معروف ترین و برجسته ترین متخصص عفونی هم آمده بود. خانم دكتر مریم عبدالباقی رییس بخش عفونی بیمارستان امام خمینی و بعضی از پزشكان مطرح مثل خانم دكتر پروین منصوری، متخصص پوست نیز تشریف آورده بودند. بعد از آن در بیمارستان های لقمان، طالقانی، سینا و بیمارستان امام خمینی تبریز و چند بیمارستان دیگر ازجمله بیمارستان سوانح سوختگی توحید نیز سخنرانی داشتم. در بیمارستان سینا زمانی كه صحبتم تمام شد یكی از پزشكان با حالت توپ و تشر گفت صحبت كردن در بیمارستان های مختلف شما را به كجا می رساند؟ شروع كن. گفتم هیچ كس كمك نمی كند. آن پزشك خیلی من را تكان داد. گفت دست در جیب خودت بكن. و این كار را شروع كن. هم گفتند: این فكر خوبی است. شروع كن. گفتم هیچ كس كمك نمی كند گفتند خودت شروع كن و من واقعا دست كردم در جیب خود و با كمك دوستان دیگر، خودمان را رساندیم به 16 دی 1383.
    
    شما در 55 سال عمر زیبایی كه كردید وقتی نگاه می كنید لبخند می زنید؟
    صددرصد. زیرا طرح هایی را كه داشتم با دیگران در میان می گذارم تا به این ترتیب آنها كار مرا ادامه بدهند.
    شریعتی در یكی از كتاب هایش گفته این راهی كه تا این جا من ماندم تو ادامه بده.
    موضوعی كه برای همه ما انسان ها مسلم است این است كه خداوند مهربان است و طبیعی است كه برای همه پستانداران و مخلوقات خدا زخم پیش می آید، یا عفونتی پیدا می كند و در راس همه پستانداران انسان كه به انواع زخم ها مثل زخم پای دیابتی، كاربن كل یا كفگیرك، آبسه های مزمن پوستی زخم های سوختگی، عفونت های استخوان «ساتومیولیت»، زخم های سرطانی دچار می شوند. اما خداوند راه درمان را هم آفریده. نوعی مگس به نام «لوسیلیا سلیكاتا» آفریده كه خیلی جالب است این مگس 130 میلیون سال پیش خلق شده ولی در كتاب های آسمانی تورات، انجیل و قرآن، خداوند متعال اشاره می كند به مشكلی كه برای حضرت ایوب پیش آمده بود و در بدن پاك و مطهر او زخم های بزرگ و عفونی ایجاد شد. حضرت ایوب از این زخم های مزمن به خداوند متعال پناه می برد و طلب كمك می كند خداوند لارو همین مگس را مامور التیام این زخم ها می كند و باعث بهبود آنها می شود. من شك ندارم كه خداوند به این ترتیب خواسته تاكید كند بر اهمیت روش «لارودرمانی». این مگس از 12 كیلومتری بوی زخم را تشخیص می دهد و امكان ندارد یك فردی زخمی باشد و در معرض هوا قرار نگیرد و این مگس روی زخم قرار نگیرد و آن را پیدا نكند. منتهی به همه افرادی كه دچار زخم هستند توصیه می كنم كه هیچ وقت زخم را در معرض تخم ریزی مگس ها قرار ندهند. چون بعضی از مگس ها به بافت های زنده حمله می كنند یعنی می آیند و در كنار زخم تخم ریزی می كند و لاروهای این مگس به بافت های زنده سریعا خود را می رسانند.
    گاهی خیلی سریع خود را به قسمت های حیاتی بدن انسان می رسانند مثل قلب، كلیه ها، پا، كبد و مغز و به فاصله چند ساعت باعث مرگ بیمار می شوند. بنابراین كار لارودرمانی همه بایستی زیر نظر پزشك و حشره شناس انجام بشود. اگر برگردیم به قضیه حضرت ایوب در سوره های «صاد» و «انبیا» می بینیم كه حضرت ایوب می آید در كنار چشمه. این مگس سریعا بوی زهر را تشخیص می دهد و می آید روی زخم تخم ریزی می كند و در قرآن از لفظ «زرون» استفاده شده. زرون مشكلی است كه برای خود فرد پیش می آید. اگر تفاسیر قرآن را هم بخوانیم مفصلا درباره زخم های حضرت ایوب و كرم گذاشتن این كرم ها كه نوزاد كرمی شكل همین مگس است پی می بریم از پزشك و دانشمند شهیر ایرانی ابوعلی سینا، جمله ای به یادگار مانده زخمی كه كرم بگذارد حتما خوب می شود. التبه زمان ابوعلی سینا راز مگس های مولدی كه می آیند و به بافت های زنده حمله می كند هنوز كاوش نشده بود ولی در حال حاضر اصلا جامعه پزشكی و حشره شناسی توصیه نمی كند كه فردی كه پایش زخم است یا زخم بستر دارد خودش را در معرض تخم ریزی مگس ها به طور طبیعی قرار بدهد چون همان طور كه عرض كردم بعضی از مگس ها فوق العاده خطرناك هستند مثل كریم زوم یا بزیاتا كه بسیار خطرناك هستند. و از مگس هایی است كه تخم ریزی می كند و نوزادش به بافت های زنده حمله می كند و هر سال تعدادی از آنها هم میهنان را دچار نقص عضو ازجمله كوری چشم،از دست دادن قسمتی از صورت یا متاسفانه مرگ می كند. اولین نوشته ای كه درباره لارودرمانی در دسترس است مربوط می شود به كتاب های آسمانی قرآن، انجیل و تورات. اما در سه نقطه جهان قوم مایاها، در آمریكای مركزی، اقوامی در استرالیا، و برمه از روش لارودرمانی برای درمان زخم استفاده می كردند. مایاها روششان این طور بود كه موقع ذبح گاو و گوسفند خون آنها را جمع می كردند. این خون وقتی كه منعقد می شد، آن را در هوای آزاد می گذاشتند. طبیعی است كه لارومگس می آید مگس تخم ریزی می كند و نوزادها شروع می كنند به تغذیه كردن از این خون منعقد شده. بعد این خونی كه در آن لارو هم بوده می گذاشتند بر روی زخم و این روش یك روش كاملا سنتی و غیرعلمی است. اما در حال حاضر این روش كاملا پیشرفته شده است و در جامعه علمی 3 تا اسم دارد مگوت تراپی، مگوت یعنی لارومگس و «میكروسورجئون» سورجئون یعنی جراح، جراحان كوچك، حالا در ادامه این را كاملا توضیح خواهم داد. به غیر از ابوعلی سینا درغرب اولین پزشكی كه موضوع لارو در زخم با این بارو را انجام دارد فردی بود به نام «آمبرویزوپاره» می دانید در غرب افراد شاخص را شكل شان را نقاشی می كردند. این قضیه مربوط می شود به سال 1556. «آمبرهیزه پاره». نقطه عطف دیگر سال 1827 است. «بارون لاره» در واقع دومین پزشكی است كه این كار را انجام داد.
    وی هم پزشك ناپلئون بود هم سرپرست تیم پزشكی ارتش ناپلئون. ایشان هم در زخمی ها ی جنگ اعجازی كه لاروها در درمان زخم داشتند را گزارش كرد در سال 1827. نقطه عطف دیگر 1890 هست دكتر ذكریا وجوزف جونز در جنگ های داخلی آمریكا در 1860 كه این پزشك این شیوه درمانی را گزارش كردند. جراحان كوچك در سال 1920 مهم ترین نقطه عطف علم لارودرمانی بودند چون در این سال جراحی به نام «ویلیام بائو» كه هم جراح ارتوپد بود هم افسر ارتش آمریكا. افسر پزشكی كه استاد دانشگاه «جان هاپكیننر» آمریكا هم بود از طرف ارتش آمریكا مامور می شود در جنگ جهانی اول برای مداوای زخمی های جنگ در جبهه های فرانسه. در اولین برخورد و ویزیت بیماران جنگی ملاحظه می كند كه دو سرباز به مدت یك هفته به حالت گرسنه و تشنه در كنار جبهه افتاده اند و بی هوش هستند. دكتر بائر دید كه زخم ها عفونتی ندارند و در حال بهبودی است و درجه می گذارد می بیند كه دمای بدن آنها 37 درجه است. همان جا تصمیم می گیرد كه از روش لارودرمانی استفاده بكند. كار ویزیت بقیه سربازان را رها می كند و می گوید با هم برویم بیمارستان. لباس های این سربازهایی كه مجروح جنگی از تن آنها در می آورد و می بیند كه هزاران لارو در حال فعالیت است. دكتر بائر تا زمان مرگ خود یعنی سال 1931، 60 زخم را ازجمله 5 كودك مبتلا به عفونت استخوان «استئومیولیت» را درمان می كند. دكتر بائر در اوایل تخم مگس ها را استریل نمی كند و دو مریض وی در اثر كزاز می میرند و 3 تا هم در اثر عفونت خون «سپتیسمی sepliseny» و خود بائر تصمیم می گیرد كه حتما تخم ها را ضدعفونی كند.
    دكتر بائر ضمن این كه نقش بسیار بزرگی در بنیان گذاری این علم دارد یك عیب بزرگ داشت مطلقا سخنرانی نمی كند، هرگز یافته هایش را به هیچ یك از همكاران پزشكش نمی گوید و این نقطه ضعفی است كه متاسفانه داشته است. بلافاصله بعد از مرگ وی در سال 1931 پزشكان همكار وی می آیند منزلش و از خانواده ی وی خواهش می كنند اگر امكان دارد یادداشت های و عكس ها را در اختیار ما قرار بدهید تا ما این قضیه را منتشر كنیم. خانواده وی هم قبول می كنند. بلافاصله بعد از مرگ بائر همكاران وی كارهایش را به نام خودشان منتشر می كنند و با توجه به این كه در سال 1931 هنوز آنتی بیوتیك ها وارد بازار نشده روش های جراحی هم پیشرفت امروز را نداشته موج لارودرمانی محافل علمی و پزشكی سراسر آمریكا را فرا می گیرد.
    پزشك و جراح در 300 مركز درمانی آمریكا از این روش برای درمان 7500 زخم هم استفاده می كنند. ابتدا این طور بوده كه در هر مركز درمانی خود آن مركز اقدام به پرورش لارو كردند. اما بعدا شركتی به نام Lederle لدرله كه یك شركت بزرگ داروسازی آن زمان بوده در آمریكا وظیفه تولید و استریل این لاروها را برعهده می گیرد و این را در سراسر آمریكا پخش می كند. در سال 1940 میلادی این روش درمانی به طور كامل متوقف می شود. برای این كه اولین دسته آنتی بیوتیك ها به نام «سولفونامیتما» و بعد از آن پنی سیلین هر دو در سال 1940 وارد بازار می شود. اتفاق جالب تر می افتد چون این روش حیف است كه با آمدن آنتی بیوتیك به بازار متوقف بشود. چون آنتی بیوتیك عوارض زیادی دارد. دكتر رونالد نرمن، اول رشته حشره شناسی را بعد از اخذ دیپلم و دبیرستان انتخاب می كند. وقتی كه دروس حشره شناسی را می خواند برای اولین بار با موضوع مهم و جالب لارودرمانی آشنا می شود. همان جا تصمیم می گیرد این روش را دوباره احیا بكند. بنابراین با خودش قرار می گذارد با توجه به این كه نمی تواند به عنوان یك حشره شناس این روش را در جامعه پزشكی تفهیم و ترویج كند بعد از اخذ لیسانس در رشته پزشكی ادامه بدهد و همین كار را می كند به مجردی كه لیسانس حشره شناسی می گیرد پزشكی عمومی را در آمریكا تمام می كند. بلافاصله بعد از گرفتن مدرك پزشكی عمومی می آید انگلستان طب گرمسیری می خواند. دوباره به آمریكا موطن اصلی خود برمی گردد و تخصص طب عفونی می گیرد یعنی 7 سال جمعا دو تخصص طب گرمسیری و طب عمومی طول می كشد. بعد از این كه تخصص طب عفونی را می گیرد، تصمیم می گیرد این كار را اولین بار روی خودش امتحان كند. می گوید مرا در اتاق عمل بی هوش كنید و یك زخمی در قسمت ران پا ایجاد كنید. به دستور خودش جراحان این كار را می كنند. زمانی كه زخم عفونی می شود لاروهایی را كه خودش هم به عنوان حشره شناس و هم پزشك پرورش داده بود روی زخم می گذارد فیلم و عكس می گیرد و این را برای انتشار یك ژورنال علمی تحویل می دهد بعد از 9 ماه می بیند این ژورنال این موضوع را چاپ نكرده و تماس می گیرد و سردبیر ژورنال می گوید در قرن 20 استفاده از این روش ها رایج نیست. ولی رونالد نرمن كه زندگی اش را برای این كار گذاشته ناامید نمی شود. از 1987 میلادی تا سال 2003 هزار زخم را شخصا با لاروهایی كه خودش پرورش داده درمان می كند. در سال 2004 موفق می شود تاییدیه سازمان غذا و داروی آمریكا (FDA) را كسب كند. در حال حاضر دكتر رونالد نرمن سردبیر مجله الكترونیكی كه اختصاصا درباره روش های بیوتراپی (درمان با روش های طبیعی) است را اداره می كند و با كمك ایشان انجمن پزشكی بیوتراپی بنیان گذاری شده كه از سال 1999 در كشورهای آمریكا، انگلستان، فلسطین اشغالی، كره جنوبی، تركیه و آلمان هر دو الی 3 سال یك مرتبه كنگره جهانی بیوتراپی برگزار شده كه بیشترین مطالب آن در مورد لارودرمانی بوده در حال حاضر 30 كشور از این روش استفاده می كنند. ازجمله كشورهای آمریكا، آلمان، انگلستان، استرالیا، مكزیك، ژاپن، ایران، مالزی، فرانسه، سوئیس و بعضی از كشورها خودشان تولیدكننده نیستند ولی از دو كشور اروپایی آلمان و انگلستان،این لاروها را می خرند. در حال حاضر 3 شركت تجاری «مونارچ» در آمریكا، «بیومنده» در آلمان و «لاروه» در انگلستان به صورت تجاری این را تولید می كنند كه كشور آلمان به كلیه ی كشورهای همسایه این لاروها را می فروشد.
    
    جناب دكتر میراب زاده چنان با عشق و شور و مدارا صحبت می كنید كه غرق در مرور تفكراتتان می شوم. آیا این فرایند فكری به عمل هم رسید؟
    من با مطالعه مطالب موجود در اینترنت و ایمیل هایی كه به دكتر رونالد نرمن زدم تمام اشكالات را برطرف كرده بعد از سه سال یعنی در سال 1383 كار بالینی را شروع كردم. منتهی قبل از این كه به سراغ بیماران برویم در انستیتو پاستور لاروها را روی زخمی را كه خانم دكتر میراب زاده (دامپزشك ) موش ایجاد كرده بود قرار دادیم زخم موش خیلی سریع بهبود پیدا كرد. همچنین قبل از این كه برویم روی انسان در بیمارستان دامپزشكی دانشگاه تهران آقای دكتر ابركار و آقای دكتر پدرام جراحان دامپزشكی زخمی را به طور مصنوعی در قاطر ایجاد كردند و از این لاروها ما روی زخم گذاشتیم بعد از آن دیگر ما دیدیم كه حیف است كه این را شروع نكنیم تخم های استریل كرده را در ظروف استریل قرار می دهیم بعد داخل این ظروف استریل آب مقطر می ریزیم و آن را برمی گردانیم روی گاز استریل. گاز استریل حاوی تخم های استریل را روی زخم بیمار می گذاریم. تخم ها در حرارت معمولی بین 7 تا 8 ساعت بعد تبدیل می شوند به لارو به اندازه ی یك میلی متر و هیچ مشكلی نیست هم ما می توانیم لارو را استریل كنیم و روی زخم بیمار بگذاریم و در درجه حرارتی كه 37 درجه است خیلی سریع تخم ها لارو می شوند و شروع می كنند به تغذیه از بافت های مرده یا این كه می توانیم به صورت لارو بگذاریم در هر دو صورت لاروها عمل خواهند كرد. نكته بسیار مهمی كه در این لاروها وجود دارد این است كه مطلقا به بافت های زنده حمله نمی كند این خیلی حسن است.
    در 16 دی ماه 83 بیماری كه پایش زیر قطار رفته بود و به علت عمق حادثه شدیدا عفونی بود لارودرمانی شد. اولین بیمار یك جوان 17 ساله بود كه پایش زیر قطار رفته بود مجبور شدند پای او را قطع كنند. زخم بیمار سریع خوب شد. زخم های بزرگ گوشت اضافه می آورند كه به آن «اسكار» می گویند ولی در این روش به طور معجزه آسا اسكار تشكیل نمی شوند. در زخم های بزرگ باید از گرفت پوستی استفاده شود. از قسمت پوست سالم بیمار برمی دارند و پیوند پوست می زنند كه در بعضی موارد نمی گیرد و مجبور می شود قسمت دیگری از بدن را بردارد. در این روش نیازی به گرفت پوستی نیست. جراح زمانی كه می خواهد زخم را درمان و جراحی كند همراه با بافت مرده زخم قسمتی از بافت سالم را برمی دارد كه زخم بزرگ می شود در صورتی كه لاروها لولیاسلیكاتا فقط قسمت های مرده زخم را كار دارند و زخم را لحظه به لحظه كوچك تر می كنند. ما در زخم ابتدا رنگ سیاه یا زرد داریم. بعد گران لاسیون داریم كه سرخ است و اپیتریزاسیون داریم كه رنگ صورتی است و بعد پوست تشكیل می شود.
    
    به نظر می آید واقعا با جراحانی در حد میكرو روبه رو هستیم. عمده ترین محاسن كاری این پزشكان طبیعی چیست؟
    آنتی بیوتیك آلانتوئین، ترشح بزاق زیاد، داشتن دستگاه گوارش با حجم زیاد كه می تواند مقادیر زیادی خون و چرك آبه را بمكد. ترشح بی كربنات سدیم و آمونیاك كه هر دو میكروب هستند. اینها PH زخم را به 8 الی 5/8 می رسانند. بعضی از باكتری ها اسیدوفیل هستند، بعضی ها نوتروفیل و بعضی ها بازیوفیل. جالب است كه در PH 8 الی 5/8 كمترین كولنیزینش باكتری اتفاق می افتد و این لاروها PH را به 8 الی 5/8 می رسانند. در این روش نیازی به بستری شدن بیمار در بیمارستان و بی هوشی نیست این موضوع برای افراد سالمند كه بی هوش كردن آنها خطرناك است بسیار مغتنم است. در سال 2004 دانشمندان به موضوع جالبی پی بردند و آن این كه فعالیت این لاروها درجه حرارت زخم را بالا می برد. درجه حرارت كه بالا برود خون رسانی بیشتر می شود كه به علاوه فعالیت آنها در زخم باعث می شود كه زخم را ماساژ بدهند و خون رسانی به زخم را سرعت بدهند. لاروها سیستم ایمنی بدن را قوی می كند. لاروها باكتری پروتئوس میرابیلیس را از اطراف زخم به دستگاه گوارش جذب می كنند.
    باكتری پوتئوس میرابلیس در لاروها خاصیت آنتاگونیسمی و ضدمیكروبی دارد. در این روش نیازی به عمل نیست هر بیمار عفونی كه تحت عمل جراحی قرار می گیرد خیلی خوب باید اتاق عمل استریل شود مخصوصا كه یك بیمار عفونی مورد عمل جراحی قرار بگیرد. در این روش مشكلی نیست. زخمی كه كاملا عفونی است به دست لاروها می سپاریم. بقیه كارها را لاروها انجام می دهند.
    
    جناب دكتر میراب زاده، شما در رشته تجربی دیپلم گرفتید. با توجه به این كه صدها هزار دانش آموز سرفصل انتخاب رشته دانشگاهی می كنند چه توصیه ای به آنها دارید؟
     همه فكر می كنند در كنكور باید آنهایی كه رشته علوم تجربی خوانده اند حتما پزشكی یا داروسازی یا دندانپزشكی قبول شوند و آنهایی هم كه ریاضی خوانده اند باید رشته هایی مثل برق و ساختمان. من خیلی خوشحالم كه در كنكور رشته ی كشاورزی قبول شدم و از این انتخاب خود با همه وجود راضی هستم.


پر كردن فضای خالی با چمن

پر كردن فضای خالی با چمن

چمن در لغت به معنی سبزه زار، مرغ زار و زمین سبز و خرم می باشد. چمن بیشترین نقش را در تصفیه و كاهش آلودگی هوا در محیط های شهری برعهده دارد.
    یكی از عوامل مهم در كاشت و داشت موفق چمن استفاده از مقدار مناسب بذر در واحد سطح می باشد كه رعایت نكردن این مهم علاوه بر تحمیل هزینه های گزاف (مخصوصا در سطح وسیع) مشكلات و مسایل جانبی ازجمله رقابت علف های هرز با گیاه اصلی، تراكم بیش از حد گیاه در واحد سطح و رقابت آنها با یكدیگر و حمله آفات و امراض به گیاه را به دنبال خواهد داشت. كیفیت بذر در میزان بذر مورد كاشت موثر می باشد. واضح است كه بذور با درصد خلوص و قوه جوانه زنی كمتر، گیاهان كمتری در واحد سطح تولید خواهند كرد و در نتیجه مقدار بذر مورد نیاز در واحد سطح بیشتر خواهد شد. همچنین به علت این كه گونه های مختلف در اندازه و وزن بذر تفاوت دارند در نتیجه مقدار بذر مورد كاشت آنها هم متفاوت است.
    چمن بیشتر در طراحی پارك های عمومی، باغات گیاه شناسی، استادیوم های ورزشی و زمین های بازی مورد استفاده قرار می گیرد. البته چمن جهت پر نمودن جاهای خالی، باغچه های بزرگ منازل هم در نظر گرفته می شود. چمن ها را به دو دسته چمن های گرمسیری و سردسیری طبقه بندی می كنند. چمن های سردسیری كه به چمن های فصل خنك هم مشهورند ویژه مناطق سردسیری و یخبندان می باشد. چمن های گرمسیری بهترین رشد و نمو خود را در هوای گرم (بالای 30 درجه سانتی گراد) دارند. چمن های سردسیری در دو زمان كاشته می شوند: اوایل بهار و اوایل پاییز. در مورد چمن های گرمسیری به جز زمان های بسیار گرم یا بسیار سرد در هر موقعی از سال می توان اقدام به كشت نمود.
    
    آماده كردن زمین چمن
    اگر زمین چمن پستی و بلندی داشته باشد، احتیاج به تسطیح دارد. زیرا در صورت عدم تسطیح در قسمت های گود، آب جمع شده كه موجب خفگی چمن و در قسمت های بلند نیز به علت نرسیدن آب، چمن كاملا خشك می شود. پس از تسطیح اضافه كردن كود های حیوانی بسیار مناسب است.
    زمان كوددهی در مناطق سردسیر در اواسط پاییز و در مناطق گرمسیری در هر موقعی از سال به جز ماه های بسیار گرم صورت می پذیرد.
    
    نحوه كاشت بذر چمن
    هنگام كاشت بذر باید توجه كرد كه توزیع آن به صورت یكنواخت باشد تا چمن یكدست سبز شود. كاشت بذر به دو صورت دستی و به وسیله دستگاه بذرپاش صورت می پذیرد.
    در كاشت با دست، ابتدا زمین باید به چند قطعه مساوی تقسیم شود و بذر را نیز متناسب با قطعات تقسیم و هر قطعه بذرپاشی می شود. عمق كاشت بذر نیم تا یك سانتی متر است و بذر را به دو قسمت تقسیم كرده، نیمی از آن را در یك جهت و نیم دیگر را عمود بر جهت اول كشت می كنند. بعد از كاشت، با شن كش بذر را زیر خاك قرار می دهیم و پس از این كار روی بذر را با كود دامی پوسیده می پوشانیم.
    
    مراقبت های زراعی چمن
    آبیاری: بعد از بذرپاشی آبیاری بارانی صورت می گیرد. و در آبیاری باید تا عمق 15-10 سانتی متر كاملا خیس شود.
    كوتاه كردن چمن: چمن زنی باید از ارتفاع 5-3 سانتی متر صورت گیرد. اگر كوتاه كردن بیش از روی سطح خاك باشد باعث غلبه علف های هرز می شود. چمن را هر 15روز یك بار باید كوتاه كرد تا گرد و خاك و ذرات معلق كه بر روی سطح برگ چمن ها نشسته با چمن زنی از محیط خارج شود.
    
    مبارزه با علف های هرز و بیماری ها
    غلطك زدن چمن : اصولا غلطك زنی بعد از فصل زمستان صورت می گیرد. زیرا یخبندان در مناطق سردسیر باعث بالا آمدن چمن از خاك شده و ریشه های آن از خاك جدا می گردند. غلطك زدن باعث ایجاد تماس مجدد و تثبیت چمن می گردد.
    زردی چمن: زردی چمن ممكن است در اثر كمبود ازت باشد.
    از نكاتی كه باید مورد توجه قرار گیرد عدم استفاده از یك نوع چمن در بذرپاشی است. زیرا كاربرد یك نوع چمن احتمال ابتلای به بیماری و آفت را افزایش داده و در حالت شدید منجر به خشكیدگی خواهد شد. لذا، با تركیب ارقام یا گونه ها به میزان مقاومت بیشتری در برابر آفات و بیماری ها دست یافته و تواما سازگاری بیشتری با تغییرات محیطی كسب خواهد شد.
    
    چرا چمن
    كارشناسان فضای سبز شهرداری تهران معتقدند كه كاشت چمن به چند جهت جایگزین گیاهان پوششی ازجمله فرانكیا، انواع شبدر، سدوم پاكوتاه و... قرار گرفته است، یكی از این عوامل درخواست مردم است. مردم تمایل زیادی به كاشت چمن در فضاهای خالی دارند. زیرا چمن پاخور خوبی دارد و مردم قادرند روی آن بنشینند. دوم آن كه چمن زود جواب می دهد و مدت زمان كاشت تا به بار نشستن چمن بسیار سریعتر از گیاهان پوششی دیگر است. سوم این كه علف هرز چمن به نسبت كمتر و قابل كنترل تر می باشد، چهارم در هنگام آبیاری، گیاهان پوششی كه در بالا ذكر شد جابه جا شده و بعد از رشد بذرها، ما شاهد فضاهایی هستیم كه خالی از گیاهان پوششی هستند اما بذر چمن در هنگام كشت و آبیاری جابه جایی كمتری دارند.


طرح كارورزی بستری مناسب جهت ایجاد فرصت های شغلی با گرایش های مختلف تولید و خدمات

نویسنده: شیرین حیدری مدیر روابط عمومی

«توانمندسازی دانش آموختگان و ایجاد انگیزه های كارآفرینی و اشتغال در آنان از طریق آموزش و انتقال مهارت های تخصصی می تواند منجر به ایجاد زمینه های ارتقاء سطح كیفی و افزایش بهره وری در بخش تعاون شود».
    به گزارش روابط عمومی اتحادیه شركت های خدمات فنی و مهندسی علوم دامی استان تهران، علیرضا یدبخشی، مدیر عامل اتحادیه با بیان این مطلب گفت: طرح كارورزی با هدف افزایش توانمندی های حرفه ای و عملی متخصص جوان، ارتقاء سطح علمی نیروی انسانی شاغل در تعاونی ها و نیز افزایش بهره وری در این واحدها از سوی وزارت تعاون در سال 88 اعلام گردیده كه این اتحادیه به عنوان یكی از نهادهای تخصصی و دارای صلاحیت قانونی و اجرایی، مجری این طرح در سطح استان تهران می باشد.
    وی افزود: كلیه تعاونی های فعال كه دارای مجوز فعالیت از دستگاه های ذی ربط می باشند مشمول این طرح بوده و تعاونی های راكد و غیرفعال مشروط به اینكه با جذب كارورز امكان راه اندازی مجدد یا افزایش ظرفیت را دارا باشند می توانند با تشخیص ستاد اجرایی، مشمول این طرح گردید.
    یدبخشی در ادامه اصلاح و بازسازی ساختار نیروی انسانی شاغل در تعاونی های كشور و نیز ایجاد تعامل بیشتر بین مدیران تعاونی ها و نیروهای متخصص را از دیگر اهداف اجرای طرح كارورزی دانسته و گفت: از آن جایی كه بخش تعاون نقش بسیاری مهمی را در رشد و توسعه صنعت دامپروری ایفا نموده است و با توجه به اهمیت تولید مواد غذایی سالم و كافی در توسعه اقتصادی كشور، اجرای طرح كارورزی می تواند در جهت ارتقا سطح علمی تعاونی ها، به روز نمودن نحوه فعالیت و آشنایی هر چه بیشتر مدیران این واحدها با روش های نوین و علمی و همچنین جلوگیری از ركود و كاهش فعالیت تعاونی های فعال در كشور نقش بسیار مهمی را ایفا نماید.
    وی افزود: طرح كارورزی با هدف انتقال مهارت ها و تخصص عملی به دانش آموختگان دانشگاهی و فراهم آوردن شرایط مناسب جهت آشنایی ایشان با بازار كار بخش تعاون به اجرا درآمده است كه علاوه بر نوسازی ساختارهای تعاونی های موجود در كشور می تواند مشكل مدیریت سنتی برخی از این واحدها را به واسطه افزایش بهره وری و ارتقا كیفیت تولید مرتفع سازد.
    یدبخشی در پایان ضمن ابراز امیدواری از نتایج ارزنده اجرای طرح كارورزی گفت: با توجه به جایگاه بخش تعاون در توسعه صنعت دامپروری و فراهم آوردن بسترهای مناسب اشتغال زایی، اجرای طرح كارورزی و به كارگیری نیروهای متخصص در این واحدها نه تنها می تواند مقدمات افزایش فعالیت تعاونی ها را فراهم نماید بلكه به واسطه افزایش تجربیات علمی و عملی دانش آموختگان انتظار می رود میزان تقاضا جهت تشكیل تعاونی ها مشاركت نیروهای متخصص در این بخش گسترش یابد.


پرورش كبك

پرورش كبك

نویسنده: وحید خاكسار (دانشجوی دكترای تخصصی تغذیه طیور)

معرفی:
    كبك پرنده ای است با نام علمی Alectoris chukar و نام انگلیسی Alectoris partridge كه از تلاقی چندین زیرگونه بوجود آمده و از آسیای میانه و اروپای شمالی به ایالات متحده مهاجرت كرده است. این پرنده، زیبا و رنگارنگ است و نر و ماده آن به لحاظ ظاهر هیچ تفاوتی با هم ندارند اما جنس نر با وزن حدود 800ـ510 گرم كمی بزرگتر از ماده آن با وزن حدود 650ـ450 گرم می باشد. البته راه های دیگری همچون اندازه و شكل سر، سیخك در پا و… برای تشخیص نر وماده این پرنده از یكدیگر نیز وجود دارد.
    
    اهداف پرورش:
    1. تولید گوشت، كود، پر و… (در ادامه همین شماره درباره گوشت كبك بیشتر توضیح خواهیم داد) 2. تاسیس كارگاه های تاكسیدرمی 3. تاسیس شكارگاه های مصنوعی 4. ایجاد اشتغال و…
    
    راه اندازی واحدهای صنعتی و نحوه پرورش:
    روش های راه اندازی یك واحد پرورش كبك:
    1. خرید تخم بارور (با وزن 25ـ16 گرم و اندازه 42×31 میلی متر و دوره جوجه كشی 25ـ23 روز می باشد)
    2. خرید جوجه یكروزه
    3. خرید نیمچه
    4. خرید گله مولد
    
    پرورش:
    جوجه های تازه از تخم خارج شده (یكروزه) این پرنده تقریبا 13 تا 14 گرم وزن دارند كه به منظور تولید یك گله گوشتی یا مولد، پرورش می یابند. چنانچه هدف، پرورش كبك گوشتی باشد معمولا پرنده را تا 20 هفتگی نگهداشته تا به وزن مورد نظر برسد و سپس به بازار عرضه می شود اما چنانچه هدف، پرورش گله تخمگذار باشد، بایستی پس از این 20 هفته، گله را به مدت حداقل 8 هفته وارد دوره تاریكی (خاموشی یا استراحت) كرد و بعد از آن می توان با تغذیه جیره های مخصوص دوره تولید، تخمگذاری را شروع نمود.
    
    تغذیه:
    عادت غذایی كبك در طبیعت عمدتاً دانه ها، برگ ها، میوه ها و گاها حشرات و ملخ می باشد اما در سیستم صنعتی از خوراك های كنسانتره ای فرموله شده شامل ذرت، كنجاله سویا و… استفاده می شود كه بایستی برحسب نوع گوشتی یا مولد این پرنده، احتیاجات غذایی آنها تامین شود.
    كبك حیوانی است كه نسبت به سایر طیور در مقابله با انواع بیماری های میكروبی و ویروسی بسیار مقاوم می باشد. و علی رغم پرورش سایر طیور كه لازم است از داروهای متعددی استفاده شود، پرورش كبك به نسبت، بسیار ارگانیك تر صورت می گیرد.
    میزان مصرف خوراك یك كبك مولد در حین تولید حدود 30 گرم در روز است و به ازای هر 7 كیلوگرم خوراكی كه مصرف می كند، 1 كیلوگرم گوشت تولید می كند؛ بنابراین اگر یك كبك گوشتی در زمان عرضه به بازار 5/0 كیلوگرم وزن داشته باشد حدودا 5/3 كیلوگرم خوراك مصرف كرده است.
    
    سیستم های نگهداری:
    1. قفس
    2. بستر
    كه هركدام از روش های نگهداری، مزایا و معایب خاص خود را دارد.
    
    نسبت جفت گیری:
    این پرنده ها در طبیعت تك همسر هستند یعنی به طور معمول هر كبك نر با یك ماده جفت گیری می كند اما در سیستم صنعتی، هر كبك نر می تواند با 3 تا 4 ماده آمیزش كند كه میزان تخمگذاری و درصد جوجه آوری و سایر خصوصیات درحد مطلوبی است.
    
    تخمگذاری:
    در شروع تخمگذاری فاكتورهای بسیاری تاثیرگذارند كه از جمله مهمترین آنها می توان به سن و وزن اشاره كرد چرا كه اگر این دو، در آغاز دوره تخمگذاری كمتر از حد مطلوب باشند بدون شك میزان تخمگذاری، درصد باروری تخم ها و بسیاری از خصوصیات دیگر تخم را به طور منفی تحت تاثیر قرار می دهد كه سن معمول شروع تولید را 7 ماهگی به بعد بیان می كنند.
    در شرایط طبیعی هر كبك بین 20ـ7 تخم در سال می گذارد، اما در سیستم صنعتی 2 بار در سال تخمگذاری می كند كه هر دوره تخمگذاری حدود 4 ماه طول می كشد و پس از آن 2 ماه دوره تاریكی (استراحت) را می گذرانند و سپس دوره تخمگذاری بعدی را شروع می كنند. هر كبك در اولین دوره تخمگذاری حدود 30 تخم می گذارد. اما نكته حائز اهمیت این است كه میزان تخمگذاری این پرنده ها در دومین و سومین سال تولید، به ترتیب بیشتر از سال های اول و دوم است اما از سال چهارم به بعد، میزان تخمگذاری، رفته رفته افت می كند.
    
    ویژگی های منحصر به فرد گوشت كبك:
    پروتئین های حیوانی مانند گوشت دام و طیور به دلیل داشتن مقادیر بالای عناصر كلسیم و فسفر، ویتامین های B كمپلكس، اسیدهای آمینه ضروری متیونین و لیزین و تعادل مناسب اسیدهای آمینه ضروری در مقایسه با منابع پروتئین گیاهی مانند سویا، ذرت و... ارزش بیولوژیكی بالاتری دارند. حال گوشت كبك نه تنها مضرات گوشت قرمز دام های بزرگ را كه روزانه از سوی متخصصان پزشكی گوشزد می شود ندارد بلكه توانسته نیازهای مردم به تنوع گوشت سفید در بازار را برآورده كند و حتی به لحاظ طعم ومزه هم به بسیاری از گوشت های سفید همچون مرغ، بلدرچین و... ارجحیت دارد. چرا كه گوشت این حیوان دارای طبیعت گرم بوده و زود هضم می باشد و خواص دارویی و درمانی فراوانی دارد كه برای مثال می توان به موارد زیر اشاره كرد:
    
    1. تقویت قوای جنسی
    2. برطرف نمودن ضعف عمومی بدن و درد مفاصل
    3. تقویت حافظه (درمان فراموشی)
    4. تقویت سیستم گوارشی
    5. پیشگیری از ابتلا به عوارض قلبی و عروقی (به دلیل كلسترول بسیار پایین)
    برخلاف تصور بسیاری افراد، خواص گوشت كبك پرورشی كمتر از نوع وحشی آن نمی باشد زیرا همان طور كه اشاره شد در تغذیه این پرنده از مواد كاملا طبیعی استفاده می شود بنابراین گوشت حاصل، طعم و بوی طبیعی خود را حفظ می كند.
    در جدول زیر، ارزش غذایی 100 گرم گوشت كبك نشان داده شده است.
    جای جدول
    وجود مقدار زیادی از مواد معدنی در گوشت این پرنده نشان دهنده ارزش حیاتی آن است. مقدار پتاسیم این گوشت زیاد است و كلسیم، فسفر، منیزیم، آهن و گوگرد موجود در آن نیز می تواند نیاز بدن را تامین كند. كانی های موجود در این گوشت به خوبی جذب بدن می شود و به همین جهت زمینه مواد مورد نیاز بدن را در دسترس سلول قرار می دهد.
    (امام موسی كاظم علیه السلام می فرمایند: گوشت كبك ساق را محكم می كند و تب را می برد)
    لازم به توضیح است كه علاوه بر گوشت كبك، مغز سر، جگر خام، زهره، بیضه و… این پرنده در درمان بیماری هایی هم چون یرقان، صرع، تقویت چشم و حافظه، لاغری و… نیز مفید است.
    سعی كردیم در این شماره، شما را به طور اجمالی با اهداف و نحوه پرورش صنعتی و فرآورده های تولیدی این پرنده خاص در شرایط ایران آشنا كنیم امید است بتوانیم در شماره های بعدی اطلاعات جامع و با جزئیات بیشتری را در زمینه هریك از موارد پرورشی، تغذیه، تولیدمثل، اخذ مجوز راه اندازی واحدهای صنعتی پرورش كبك و… در اختیار شما قرار دهیم.


آلوئه ورا، گیاه قرن بیستم، گیاه جاودانگی

آلوئه ورا، گیاه قرن بیستم، گیاه جاودانگی

نویسنده: دكتر پوریا كریمی

گیاه صبر زرد با نام علمی (آلوئه ورا) Aloevera از جمله با ارزش ترین گیاهان نادر دنیاست. كه صدها سال پیش از میلاد مورد توجه و استفاده بشر بوده است. از دیگر اسامی آن در ایران می توان به صبر تلخ، شاخ بزی و گیاه درمانگر، گیاه جاودانگی لاله بیابان، گیاه دارویی، گیاه ملكه و در استان های جنوبی ایران به نام های محلی گل سگله، گل قبر یا چادروا اشاره كرد. صبر زرد همان اكسیر جوانی و جاودانگی است كه در استان های جنوبی بخصوص قشم و هرمزگان در قدیم بر سر قبر به نشان جاودانگی می كاشتند.
    
     تاریخچه آلوئه ورا
    تاریخچه آلوئه ورا و شناخت اثرات و فواید دارویی آن به هزاران سال قبل بازمی گردد. از گذشته دور بشر به این نكته پی برده كه ژل این گیاه برای ترمیم سوختگی و درمان زخم های عفونی بسیار سودمند است.
    جالینوس كه از پزشكان بزرگ و مشهورترین پزشك یونانی مقیم روم بوده است اعتقاد داشت از آن جا كه آلوئه ورا خون را از قسمت های فوقانی (سر) به سمت قسمت های تحتایی (پاها) می راند لذا از سكته های مغزی جلوگیری می كند.
    همچنین از اطلاعات به دست آمده از سنگ نبشته های دورن غارها و ظروف كنده كاری شده ای كه در معابد مصر كشف شده است و نیز افسانه های به دست آمده از دوران مصرف باستان این چنین برمی آید كه آلوئه ورا در نزد مصریان بسیار گرامی بوده است چنان كه سوگواران برای شركت در مراسم پس از مرگ یك فرعون باید تحفه ای از برگ های آلوئه ورا تقدیم می كردند.
     آلوئه ورا در طب پنج هزار ساله هندوستان موسوم به آپودرا نیز به همین ترتیب ارزشمند شمرده شده است. همچنین تمدن های بزرگ جهان اعم از ایران، یونان، روم، چین و نیز اقوام آفریقایی، سرخ پوستان آمریكایی آلوئه ورا را گرامی داشته اند.
    
    مبدا پیدایش و رویش
    این گیاه خاص مناطق آفریقایی است كه به آن زنبق بیابانی یا صحرایی هم گفته می شود. احتیاج كم این گیاه به آب برای ماندن و رشد كردن باعث گسترش آن در نقاط گرم و خشك از جمله مناطق گرم خاورمیانه، هند و آمریكای لاتین شد و باعث كشت از این گیاه هم به عنوان گیاه دارویی و هم گیاه زینتی استفاده فراوان شود.
    
    گونه شناسی
    آلوئه ورا در لغت به معنای ماده تلخ درخشان است كه از عربی گرفته شده است. بیش از 240 گونه ی آن شناخته شده كه از بین آنها تنها 4 گونه ارزش غذایی دارد.
    این گیاه كاكتوس شكل از خانواده سوسنیان (زنبق) می باشد و گیاه دایمی، گوشتی و آبدار است. ارتفاع آن حداكثر به 2 متر با برگ های پهن تیغ دار می رسد. ساقه های این گیاه كوتاه، ضخیم و كم و بیش منشعب و شاخ دار است. در انتهای ساقه بدون برگ و به صورت خوشه های انبوه در رنگ های زرد و قرمز ظاهر می شوند تكثیر گیاه به وسیله قلمه، ساقه و بذر صورت می گیرد. گیاه آلوئه ورا شاخه گل دهنده زیبا با گل های نارنجی دارد وقتی گل های نارنجی به بذر تبدیل می شوند قابل رویش و جوانه زدن هستند.
    
    فواید و موارد مصرف
    عمده مصارف این گیاه در تهیه كرم های موضعی و نیز كمك به حفظ رطوبت پوست است كه در پوست های خشك اهمیت بالایی دارد. به علاوه تركیبات آن در بهبود و تخفیف آثار سوختگی و كاهش اسكار ناشی از زخم ها موثر است.
    در زیر به برخی از فواید این گیاه بر روی پوست اشاره می كنیم:
    1- كمك به جلوگیری از پیری پوست
    2- كمك به درمان اگزما، سوختگی، التهاب های پوستی و زخم ها
    3- كمك به رفع ریزش مو
    4- رفع گرفتگی كبد
    5- كنترل كننده قند خون
    6- حفظ سلامت پوست
    7- مفید و سودمند برای پوست های خشك
    8- روغن این گیاه پوست های خشك را براق و درخشنده می كند
    9- كمك به حفظ قوام پوست
    10- موثر در بهبود واكنش های حساسیتی پوستی، گزش و نیش حشرات، تاول ها و سوختگی
    11- از عصاره این گیاه در محصولات آرایشی به عنوان كرم های ضدچروك، رژلب و ماسك های پوستی استفاده می شود.
    12- افزایش خاصیت انعطاف پذیری پوست به واسطه اكسیژن رسانی بیشتر به سلول هایی كه باعث افزایش استحكام و قدرت بازسازی می شود.
    13- در معالجه صرع از آن استفاده می شود
    14- ضد درد
    15- تصفیه كننده خون
    16- كمك برای معالجه اسحال خونی
    17- سوء هاضمه را برطرف می كند
    18- تقویت كننده بدن
    19- برطرف كننده یبوست و تمیزكننده روده ها
    20- برای معالجه آسم مفید است
    21- موثر در برطرف كردن لكه های تیره پوستی
    همچنین دارای خواص ضدعفونی كننده و برطرف كننده گوشت اضافی، ضدچروك بوده و در كاهش ریزش مو موثر است. این گیاه در درمان التهاب های پوستی ناشی از اشعه ایكس مفید است. به علاوه پمادی كه از این گیاه به دست می آید خاصیت ضدویروسی داشته و در درمان سوختگی های پوستی درجه یك و دو بسیار سودمند است.
    همان طور كه گفته شده اكثر خواص گیاه در ژل آن نهفته است.
    ژل آلوئه ورا دارای بیش از 75 ماده غذایی مغذی و چندین تركیب فعال شامل: 20 ماده معدنی، 18 آمینو اسید و چندین ویتامین است كه از آنها می توان به موارد زیر اشاره كرد:
    ویتامین ها: A، B1، B2، B3، B6، B12، C، E و فولیك اسید
    مواد معدنی از قبیل: كلسیم، سدیم، آهن، پتاسیم، كروم، منگنز، مس و روی
    همچنین 18 آمینو اسید كه 8 عدد از آنها جزو آمینواسیدهای ضروری است. آمینواسیدهای ضروری به آمینواسیدهایی اطلاق می شود كه بدن قادر به ساخت آنها نمی باشد.
    به علاوه تركیبات دیگری ازجمله: شكر، سالیسیلیك اسید، آنزیم، تانن و انواعی از پلی ساكارید ها نیز در اجزاء این گیاه یافت می شود.
    
     آلوئه ورا در ایران
    طب سنتی در دنیا و بالاخص در ایران رتبه ی كهن دارد. دانشمندان ایرانی در این علم در دنیا شناخته شده و مشهور می باشند كه در میان آنها نام ابوعلی سینا طبیب عالیقدر ایرانی می درخشد.
     صبر زرد و خواص آن در طب سنتی ایران شناخته شده بود. چنان كه در كتب معتبر پزشكی آن زمان همانند قانون ابن سینا و الحاوی رازی از آن نامبرده شده است و از خواص ضدالتهاب و التیام بخشی آن برای درمان جای زخم و جای ضربه استفاده می گردیده است.
    بر اساس اظهارنظر سالخوردگان جزیره قشم، صبر زرد از سالیان طولانی در جزیره قشم وجود داشته است. در طی قرون گذشته این گیاه توسط بازرگانان و جهانگشایان به جزیره قشم حمل شده (به عنوان كمك های اولیه در كشتی) و با سازگاری با شرایط آب و هوایی قشم و به علت اثرات شفابخش آن به گیاه معجزه گر مشهور شده است.
    صبر نام فارسی گیاه است و صرف نظر از مصارف درمانی، بومیان قشم آن را روی قبرها به نشانه ی ایجاد آرامش، و صبر برای بازماندگان و جاودانگی می كارند. به همین دلیل تراكم صبر زرد در گورستان قدیم شهر به قدری است كه عملا قبرها را در بر گرفته است.
    به دلیل مقاومت صبر زرد نسبت به آفات و بیماری ها، نیاز به حداقل آب و تحمل خاك های شور و ساحلی، مورد توجه مركز پژوهش های بیوتكنولوژی خلیج فارس منطقه ی آزاد قشم قرار گرفت به طوری كه كارخانه تولید صنعتی آن را با ظرفیت سالانه 200 تن ژل و پودر آلوئه طراحی و تدوین نموده و دانش فنی آن را به یك شركت خصوصی واگذار كرد.
    هدف این واحد صنعتی كشت و پرورش صبر زرد در 50 هكتار می باشد. تاكنون حدود 5 هكتار توسط منطقه آزاد قشم زیر كشت رفته است و 15 هكتار از آن توسط شركت خصوصی در حال آماده سازی می باشد. 20 هكتار دیگر نیز قرار است توسط مردم جزیره قشم كاشته شود تا علاوه بر تامین مواد اولیه كارخانه زمینه كاری مناسب برای افراد بومی و كمك به توسعه فضای سبز و زیبایی جزیره باشد.
    هر 3 ماه یك بار از یك گیاه با عمر دو سال به بالا می توان 3 تا 4 برگ كناری را برداشت كرد، مركز پژوهش های بیوتكنولوژی خلیج فارس در جزیره قشم ایران، تنها عضو منطقه خاورمیانه انجمنی است كه مقر آن در تگزاس آمریكا می باشد.
    برای استفاده تجاری از این گیاه باید بدانیم در چه مناطقی كشت كنیم. آب و هوای منطقه مناسب است یا نیاز به گلخانه دارد. چه محصولاتی و چگونه استحصال كنیم و آموزش های لازم را ببینیم.
    
     در پایان
    شاید به جرات بتوان گفت آلوئه ورا در حال حاضر مهمترین گیاه دارویی سطح جهان است، كه بشر از مدت ها قبل به اثرات مثبت غذایی و دارویی آن واقف بوده و دانش امروز نیز با بهره گیری از امكانات پیشرفته زوایای پنهان بیشتری از فواید این گیاه را برای انسان امروز آشكار كرده است.
    از این گیاه در بخش آرایشی- بهداشتی از قبیل: شامپوها، لوسیون ها، ژل ها و همچنین در داروها و مواد غذایی مثل نوشابه ها (به عنوان یك نوشیدنی گوارا و مفید و در عین حال فاقد آثار مخرب بر روی بدن) مصرف فراوان و این گستردگی نشان از تمایل و كشش روزافزون نسبت به این گیاه ارزشمند دارد.
    به گفته برخی اساتید و متخصصان از این گیاه به عنوان یك داروخانه در یك گیاه نام برده می شود و در كشورهای كارائیب از برگ صبر زرد به عنوان كمك های اولیه نگهداری می گردد.
    هم اینك 200 ماده دارویی از گیاه صبر زرد تولید شده است و از پوست آن نیز مواد ضدسرطان جدا شده است.
    امروزه كمپانی های زیادی در دنیا از صبر زرد در صنایع غذایی مانند: مربا، نوشابه ها، كنسرو، ماست و دوغ، ژله ها، مارمالاد، سوپ های آلوئه ورا (صبر زرد)، چای، بستنی، عسل، ترشی، تافی، نان، ماكارونی و برنج استفاده می كنند. همچنین نوشیدنی و كمپوت آن در اكثر كشورهای دنیا در دسترس همگان قرار دارد.


معرفی اولین و تنها مركز تولید بذور هیبرید صیفی جات ایران

معرفی اولین و تنها مركز تولید بذور هیبرید صیفی جات ایران

 مزرعه تحقیقاتی و تولید بذور هیبرید در گذشته مورد بازدید مهندس حجتی، مهندس دارابی، دكتر ركنی و دیگر مسئولان قرار گرفته است
    
     استقبال از حضور بخش خصوصی در تحقیقات و تولید بذور هیبرید در روز رای اعتماد مجلس به دكتر خلیلیان، مُهر تاییدی است بر حمایت دولت و وزارتخانه از واگذاری امور تحقیقات به بخش خصوصی است
    
    25 سال تلاش امیرسیدی و همكاران در شركت بین المللی هامون با رونمایی از هیبریداسیون بذور سبزی و صیفی به ثمر نشست
    
    مقدمه
    همزمان با رای اعتماد مجلس به وزیر جدید جهاد كشاورزی و در نیمه اول ماه مبارك رمضان، حاصل 25 سال تلاش بخش خصوصی برای تولید بذر هیبرید صیفی جات به بار نشست و این مركز با حضور عالی ترین مقامات تحقیقات بذر و نهال و بیوتكنولوژی و حفظ نباتات كشور افتتاح شد.
    از آنجا كه دكتر خلیلیان در معرفی برنامه های خود حداقل سه مورد تاكید بر كاهش موازی كاری و حذف بوركراسی واگذاری امور به بخش خصوصی طبق اصل 44 قانون اساسی كرده بود قطعاً وی خوشحالی خود را از این امر پنهان نخواهد كرد و یحتمل در یكی از اولین دیدارهای خود برای افتتاح رسمی مركز هیبریداسیون ایران اقدام خواهد كرد تا مدیران و كارشناسان وزارتخانه بدانند وزیر به قول خود وفادار است.
    خبرنگاران ما گزارش بازدید مقامات رسمی وزارتخانه از این مركز را تهیه كرده اند كه نظر شما را به مطالعه آن جلب می كنیم.
    
    
    نخستین مركز تولید بذور هیبرید صیفی جات ایران در هفته اول شهریور مورد بازدید مقامات ارشد وزارت جهاد كشاورزی قرار گرفت.
    در این بازدید آقایان دكتر خیام نكویی رئیس موسسه بیوتكنولوژی
     دكتر مصباح رئیس تحقیقات ثبت گواهی بذر و نهال كشور
     آقای دكتر سیفوری معاون بیوتكنولوژی كشاورزی
    آقای دكتر ركتی معاون موسسه علمی و كاربردی وزارت جهاد كشاورزی
    و آقای مهندس دارابی رئیس سازمان حفظ نباتات ضمن بازدید از مزارع آزمایشی و نمونه های شاهد انواع بذور هندوانه، گل كلم، گوجه فرنگی و بادمجان در مزرعه تحقیقاتی هامون، از گلخانه هیبریداسیون خیار سبز كه برای اولین بار در ایران رونمایی می شد زحمات و تلاش پژوهشگران ایرانی كه به همت بخش خصوصی این كار عظیم را به سرانجام رسانده اند ارج نهادند.
    در ابتدای مراسم آقای حمید امیرسیدی یكی از كشاورزان عملگرای صاحب نام كشور كه سرمایه و زندگی خود را صرف پژوهش در این امر كرده است به مدیران تحقیقات كشور خیر مقدم گفت و اعلام كرد در حال حاضر 14 رقم هندوانه 21 رقم گل كلم و 19 رقم گوجه از واریته های مختلف كمپانی های معتبر تولید بذور دنیا در تیپ های متفاوت از نظر بازارپسندی، رنگ، طعم، كیفیت، خاصیت انباری و ماندگاری در این مزرعه كشت و با ارقام شاهد مورد سنجش و ارزیابی قرار می گیرد. در این مراسم از دو رقم هندوانه سید لس (بدون بذر) با قند حدود 13 تا 14 درصد و هندوانه های خربزه نما كه برای اولین بار در ایران كشت می شود رونمایی شد. گوجه های چری كه حالت كوزه ای دارد، گوجه فرنگی با كاربری صنعتی كه به گوچه پیل معروف است و به سفارش شركت رژین رب كرمانشاه در حال بومی سازی و مقاوم سازی برای تولید انبوه است، بادمجانهای رنگی با پوست سفید از نوع اگرپلنت، انواع كلم و گل گلم نیز در این مراسم مورد بازدید مقامات قرار گرفت.
    امیر سیدی كه علاوه بر سرمایه گذاری مادی، حتی فرزندش را ترغیب كرده است تا تحصیلات دانشگاهی خود را تا مقطع فوق لیسانس در رشته Briding در دانشگاه معتبر روسیه به انجام برساند در ادامه، ضمن تقدیر از خدمات و حمایت های مادی و معنوی رئیس هیات مدیره آقای عنبری و مدیریت و نظارت علمی آقای دكتر عاشوری عضو هیات علمی دانشگاه تهران افزود این مزرعه همه ساله مورد بازدید صدها كشاورز، مدیرمزرعه و سرمایه گذار حرفه ای و صاحب نام در بخش قرار می گیرد كه هر یك در منطقه خود به عنوان خبره و پیشكسوت مورد اعتماد كشاورزان آن منطقه هستند و نتیجه گیری كلی آنها در مقایسه با ارقام شاهد موجب انتخاب بهترین ها برای مزارع ایران می شود.
    سپس دكتر ركنی با نگاهی به گذشته گفت در زمان مسئولیت اینجانب در سازمان جهاد كشاورزی استان تهران آقای امیرسیدی مراجعات زیادی به سازمان داشت و در آن سالها در زمینه تولید بوته های توت فرنگی فعال بود و تلاش می كرد به عنوان بخش خصوصی، تحقیقات خود را در رابطه با تولید انواع بذور استاندارد و هیبرید آغاز كند.
    دكتر ركنی با تقدیر از این كشاورز علم گرا گفت گرچه رشته تحصیلی آقای امیرسیدی كشاورزی نیست اما وی همواره اراضی و سرمایه خود را در راه پیشبرد و دانش كشاورزی در ایران و تحقیقات به كار گرفته و در حقیقت بخشی از وظایف دولت را انجام می دهد. به همین جهت همه ساله در روز مزرعه، مقامات تصمیم ساز وزارتخانه و كشاورزان برتر بخش زراعت سبزی و صیفی از مزارع نمونه ایشان و بذرهای تولیدی بازدید كرده و از نتایج كار بهره برداری می كنند. وی گفت واردات بذور هندوانه معروف به آناتامی و كار تحقیقاتی روی آن نیز از فعالیت های آقای امیر سیدی است. ایشان در سالهای گذشته قصد تاسیس یك گلخانه بزرگ صنعتی تولید سبزی و صیفی در منطقه ساوجبلاغ را نیز داشت كه به دلیل محدودیت منابع آب و البته عدم حمایت های لازم این پروژه متوقف شد.
    جالب است كه مزرعه و نتیجه تحقیقات آقای امیرسیدی قبلا مورد بازدید آقای مهندس حجتی وزیر جهاد كشاورزی، تنی چند از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، دكتر ركنی رئیس وقت سازمان جهاد كشاورزی و مهندس دارابی و حتی مورد بازدید برخی از كارشناسان بین المللی هیبریداسیون دنیا قرار گرفته بود و با توجه به روحیه علم مداری وزیر جدید امیدواریم مورد توجه ایشان نیز قرار بگیرد.
    دكتر ركنی در ادامه گفت آقای امیر سیدی علاوه بر این، نرم افزار تغذیه گیاهی به سلیقه خود تهیه كرده كه موارد استفاده بسیاری در زراعت دارد.
    وی با خرسندی از علاقمندی آقای امیرسیدی به ارتباط با مراكز علمی و تحقیقاتی كشاورزی در ایران و جهان گفت این كار موجب كم شدن اشتباهات و مشورت گرفتن برای رسیدن به بهترین بذور می شود.
    در هنگام بازدید از مزرعه تحقیقاتی هامون، دكتر مصباح كه مجذوب كیفیت و نوع كار تحقیقاتی در این مزرعه شده بود پیشنهاد كرد این مركز تحقیقاتی بخش خصوصی با بخش سبزی و صیفی موسسه اصلاح نهال و بذر ارتباط بیشتری داشته و با مبادله تجربیات و نتایج تحقیقات به دست آمده موجبات بهره برداری بیشتر مردم كشورمان بشوند.
    مهندس براری مدیر فنی مزرعه هامون كه بخش مهمی از عملیات فنی و مسیر كاری را توضیح می داد در این قسمت از بازدید اظهار داشت خوشبختانه برخی از بذور ارقام مختلف در این مزرعه تحت نظارت بخش سبزی و صیفی موسسه اصلاح و تهیه نهال و بذر تهیه شده است كه نتایج بسیار خوبی هم داشته است.
    آقای امیر سیدی با تشكر از ارائه نقطه نظرات فنی مدیران دولتی تحقیقات كشور و راه كارهای آنان گفت 25 سال است فعالیت من و همكارانم در بخش تولید بذور سبزی و صیفی متمركز شده و البته 12 سال اخیر در زمینه كشت و تحقیق بر روی بومی سازی و مقاوم سازی انواع بذور سبزی و صیفی نیز تلاش فراوانی داشته ام و زمانی كه ممنوعیت ورود بذر توت فرنگی اعمال می شد توانستیم با 4 رقم اصلاح نژاد شده توت فرنگی، كشور را از واردات بذر توت فرنگی بی نیاز كنیم كه اینك در همه نقاط ایران از این ارقام استفاده می شود. امروز نیز با توجه به مصرف زیاد انواع صیفی جات و ضرورت استفاده از بذر هیبرید، خرید این بذور از خارج رقمی حدود 150 میلیون یورو (بیش از 220 میلیارد تومان) را شامل می شود در حالی كه تولید تمامی این بذرها و بومی سازی آنها به دو طریق خرید موسسات هیبرید بین المللی (مانند كارهایی كه تركیه، هلند و ... انجام داده اند) و یا تهیه لاین های بذرها و ادامه كار در ایران مقدور است.
    امیرسیدی با گلایه از نگاه سنگین برخی از مسئولان دولتی گفت متاسفانه برخی از مدیران دولتی، علاقمندان به كشاورزی را به سمت واسطه گری سوق می دهند و در همین راستا زمینی را كه در سال 77 برای تاسیس گلخانه و مركز تحقیقات محدود كشاورزی كلا به مبلغ 20 میلیون تومان خریداری كرده بودم هنگامی كه با اخذ مجوز ساخت گلخانه به شهرداری هشتگرد مراجعه كردم 5 میلیون تومان برای پروانه ساخت گلخانه طلب نمودند و مرا از توسعه این خدمت گذاری منصرف كردند. ملاحظه كنید كه سود دلالی و فعالیت های غیركشاورزی آنقدر زیاد است كه سال گذشته یك چهارم این زمین را به مبلغ دو میلیارد تومان فروخته ام در حالی كه شهرداری با كمترین همراهی می توانست نگینی پرتلولؤ در هشتگرد داشته باشد كه توجه دنیا را به خود جلب نماید.
    در بازدید مقامات دولتی از این مركز هیبریداسیون آقای دكتر مصباح و دكتر خیام نكویی سوالات فنی خود را برای ارزیابی علمی و عملیاتی كارشناسان مطرح كردند كه آقایان امیرسیدی، دكتر آشوری و مهندس براری پاسخ های جامع ارائه نمودند.
    دكتر مصباح با مناسب عنوان كردن شرایط كلی مزرعه تحقیقاتی و با در نظر گرفتن اینكه در این طرح ها، بخش خصوصی واقعاً برخی از وظایف دولت را به عهده گرفته است گفت سازمان ثبت ارقام برای هر نوع همكاری و حمایت لازم جهت تسهیل و پیشبرد سریعتر این طرح ها آمادگی دارد.
    5 نمونه از واریته های خیار سبز گلخانه ای هیبرید سرمایه و افتخار شركت هامون در قسمت پایانی مورد بازدید قرار گرفت. ویژگی طعم خوب، این خیار سبز ها و كیفیت صادراتی آنها نسبت به بهترین ارقام خیار سبز كه در ایران كشت می شوند امتیاز بیشتری دارد یا با آنها برابری می كند.
    آقای امیرسیدی در رابطه با نحوه تهیه لاین های خیار سبز گفت 12 پایه مادری و 12 پایه پدری والدین را با رقمی بیش از 5 میلیون یورو خریداری كردیم و عملیات تلقیح و هیبرید را با ملاحظه تمام امور فنی در چند دوره انجام داده و آزمایش كردیم.
    نظارت و پشتیبانی علمی و تایید فعالیت های انجام شده توسط آقای دكتر آشوری متخصص و استاد دانشگاه از ایران و یك بریدر فرانسوی و سینا امیر سیدی كه تحصیلات عالیه خود را در رشته بریدینگ در آكادمی كشاورزی مسكو به پایان رسانده انجام می گیرد.
    آقای امیرسیدی هنگامی كه لبخند رضایت و دادن نمره قبولی را در چهره آقایان دكتر خیام نكویی، دكتر مصباح، دكتر سیفوری و مهندس دارابی ملاحظه كرد، گفت از اینكه به عنوان یك مدیر و كارشناس خبره قبول كردید می شود تحقیقات را به دست بخش خصوصی سپرد متشكرم. زیرا طی 2-3 سال توانسته ایم به اندازه 40 سال مراكز دولتی در ایران پیشرفت كنیم.
    یكی از مسئولان بازدیدكننده با تایید این مطلب گفت متاسفانه كندی روند تحقیقات دولتی، موازی كاری ها و صرف بودجه زیاد، نفس بخش كشاورزی را گرفته است و حركت هایی كه توسط بخش خصوصی آغاز شود باقیات صالحات است.
    خبرنگار ما در ارتباط به بحث های قرنطینه ای و گمركی واردات بذور ارقام جدید برای تحقیقات از مهندس دارابی رئیس سازمان حفظ نباتات پرسید.
    مهندس دارابی گفت حفظ نباتات به لحاظ فنی می تواند تسهیلاتی ایجاد كند كه ارقام جدید توسط بخش خصوصی به كشور وارد شود، و روی آن كار كنند اما متاسفانه كالاهایی كه مصرف خوراكی دارد و ریسك قرنطینه ای آن كمتر است بدون موانع وارد می شود اما كالای تكثیری كه ریسك قرنطینه ای آن بالاست برای ورود با مشكلات و مقررات فراوان روبرو شده وارد نمی شود. این است كه كشور از قافله پیشرفت و هیبرید و تولید بذور جدید عقب می ماند.
    
    چه اقدامی برای رفع این معضل كرده اید؟
    - در بحث قرنطینه ای ممنوعیت را برداشته و به جای آن محدودیت ایجاد كرده ایم بنابراین محققین، كارشناسان و سرمایه گذاران می توانند با كمك سازمان اقدام كنند زیرا هر قدر دولت كار كند تا بخش خصوصی در صحنه بیاید كار پیشرفت می كند ظرفیت بالای بخش خصوصی، حسایت و دقت روی سرمایه گذاری انجام شده، محاسبات بازدهی و توجیه اقتصادی و حضور آدمهای شاخص كه انتظار معنوی بالایی دارند (و باید به بازی گرفته شوند. باید در سیاست گذاری ها مورد مشورت قرار گیرند چون پیشرو هستند) می تواند به این بخش كمك كنند. اما متاسفانه دولت بی دلیل از بخش خصوصی، سرمایه گذار و سرمایه دار فرار می كند.
    دكتر خیام نكویی در این مراسم در گفتگو با خبرنگار نشریه اظهار داشت تركیه در شكل دادن به فعالیت های تحقیقات كشاورزی بخش خصوصی پیشتاز است، انجمن بذر بخش خصوصی و اتحادیه ها و NGO های فراوان دارد. اما در ایران سیستم متمركز دولتی عمل می كند در حالی كه محققین بخش خصوصی و تولیدكنندگان بذور باید در اكو با فعالان ذیربط دیگر كشورها مراوده، مذاكره و ارتباط داشته باشند. در این زمینه حتی تاجیكستان و افغانستان هم از ما جلوترند. مشكل دیگر این است كه بخش خصوصی ما پراكنده است، بسیاری از فعالیت ها هم ظاهراً شبه خصوصی اما در باطن دولتی است مانند شركت خدمات حمایتی و شركت های وابسته به آن كه به نوعی دولتی است. به نظر من آنجا هم باید خصوصی شود تا كمتر تحت نوسانات دولتی و بوركراسی اداری قرار گیرد.
    یكی از مدیران در این بازدید اعلام كرد كمك به بخش خصوصی جسارت و شهامت می خواهد زیرا مكان انگ زدن و اتهام دارد. فرهنگ بدی ترویج شده كه دولتی ها و بخش خصوصی مانند جن و بسم الله شده اند. توجه كنید دولت نمی تواند یا اقدام نمی كند تا مثلاً 2 قلم بذر والدین را 5 میلیون یورو (5/7 میلیارد تومان) خریداری كند تا بذر خوب به كشاورز برساند اما كشاورزان به دنبال بذور هیبرید پربازده و سازگار با شرایط محیط هستند. پس ضروری است سازمانها و افراد بخش خصوصی در تولید بذور هیبرید پیشقدم شوند.
     دكتر ركنی در ادامه بازدید خطاب به حاضرین گفت. اول باید باور كنیم كه می توانیم، كه بخش خصوصی می تواند. با توجه به سیاست درست و منطقی اصل 44 هر چه پژوهش و تحقیق به سمت خصوصی شدن برود و كارها بر مدار علمی بیش برود نظام و دولت سود برده اند.
    وی گفت عملیاتی كردن این امر نیازمند قانونمند كردن موضوع و احاله دادن كار به بخش خصوصی برای كار كردن روی بذوری است كه نیازمند بحث اصلاح نژادی است باید حتی محققین دولتی در این كار به بخش خصوصی كمك كنند.
    از طرفی زمانی كه محققین بخش خصوصی به تولید با صفات و كیفیت مورد قبول رسیدند دولت باید خریدهای خود را از بازار داخلی و از این افراد تامین كند. دكتر ركنی گفت با توجه به اینكه دكتر خلیلیان فكر برنامه ای دارد و عالم اقتصاددان نیز هست طبیعتاً از تحقیقات بخش خصوصی حمایت می كند و اعتقاد دارد این كار باید بنیانگذاری شود.
    در پایان مراسم بازدید و طی نشستی كه حضار داشتند راه های حمایت از محققین بخش خصوصی مورد بحث قرار گرفت و دكتر مصباح سوال كرد چه كاری از مجموعه دولت انتظار می رود؟
    آقای امیرسیدی اعلام كرد با توجه به كارهای تحقیقاتی و تلاش به عمل آمده آمادگی داریم بذر هندوانه هیبرید تولید و ارائه دهیم اما توان تهیه اراضی وسیع حدود 1000 هكتار برای ایجاد گلخانه ها و اجرای طرح هیبریداسیون و بذرگیری نداریم.
    مهندس دارابی اظهار داشت با توجه به وجود برخی از مراكز تحقیقات دولتی با پیدا كردن راه كارهای قانونی منبعث از اصل 44 می توان آنها را به صورت 30 ساله به محققین بخش خصوصی واگذار كرد. كشت و صنعت مغان، اراضی مربوط به واحدهای تحقیقاتی از جمله آنهاست.
    دكتر مصباح در رابطه با مجوز تولید بذور هیبرید اعلام كرد كارشناسان موسسه اصلاح و تهیه بذر و نهال آمادگی دارند با رعایت مقررات مجوز تولید بذور هیبرید را صادر و گواهی كنند. زیرا علاوه بر رفع نیاز كشور، همسایگان مانند كشورهای عربی، لبنان و مصر هم علاقمندی زیادی برای تدارك بذور اصلاح شده سبزی و صیفی خود از ایران دارند.
    پس از اذان و اقامه نماز با توجه به اینكه آقای امیرسیدی برای نظارت كامل بر فعالیت های تحقیقاتی خانواده خود را در این منطقه دور از تهران ساكن كرده است. میهمانان با پذیرایی و غذای گرم دستپخت همسر آقای امیرسیدی كه در بسیاری از امور مدیریتی یاور اوست پذیرایی شدند.

ماهنامه دام کشت و صنعت، شماره 115


آفتکشها و سرطان

آفتکشها و سرطان
 
آفتكشها از طریق مكانیسمهای مختلفی باعث ایجاد سرطان میشوند. این مكانیسمها عبارتند از:

1- تاثیرات ژنتیكی- ایجاد تغییرات مستقیم در DNA

2- جهش- باعث تثبیت و تكثیر سریع كلنهای غیر نرمال می شود. این فرآیند شامل تاثیرات اندوكرینی است كه ممكن است باعث تحریك خاموش و آرام اما سرطانی شدن سلولهای حساس هورمنی بشود

3- تاثیرات سمی روی سیستم ایمنی- از كار انداختن مكانیسم طبیعی مقابله با سرطان در بدنبرای ایجاد مسمومیت در بدن لارم است میزا ن سم در بدن حداقل به یك غلظت خاصی برسد تا علائم مسمومست در بدن ظاهر شوداما برای مواد مسموم كننده ژنتیكی و مختل كننده هورمنها یك آستانه واقعی كه هیچگونه خطری پائین تر از آن نباشد وجود ندارد. دانشمندان بر اساس دانش كنونی به این نتیجه رسیده اند كه حتی یك دز خیلی كم از عامل شیمیایی مسموم كننده ژنتیكی میتواند باعث تبدیل یك سلول سالم به یك سلول بدخیم بشود.درخصوص سیستم غدددرون ریز دانشمندان عنوان نموده اند از آنجا كه هورمنهای درون ریز همانند استروژن خود توسعه دهنده سرطان شناخته شده اند لذا هر عامل خارجی اضافی كه به این احتمال كه از قبل موجود بوده است اضافه شود بروز سرطانرا افزایش می دهد. بنابراین حداقل بر اساس تئوری میتوان عنوان نمود كه حتی در معرض بودن دزهای پائین برای بروز سرطان موثر است و سلامت انسان را با خطر مواجه می كند. سرطان غیر هاچكین لنفوسیتی (NHL) كه همه گیری خاموش نیز نام دارد در دهه گذشته سالانه 3الی 4 درصد افزا یش نشان می دهد. بعضی از دانشمندان در تحقیقات خود این مقدار را 2/4 تا 8 درصد عنوان نموده اند.تحقیقات بسیاری همبستگی خاصی را بین علفكشهای گروه فنوكسی مانند 24D با این بیماری نشان داده است. تحقیقات دیگری نیز ارتباط بین سموم لیندن، كارباریل، كلردان، دیازینون، دیكلروس، مالاتیون، نیكوتین و تاكسافون را با سرطانNHL را نشان داده است.تحقیقات دیگری در ایتالیا آشكار ساخت كه افرادی كه در مزارع كشت برنج و یا در نزدیكی محلی زندگی می كنند كه علفكشهای فنوكسی (مانند 24D) مورد استفاده قرار می گیرد احتمال بروزNHL در آنها دو برابر است. تحقیق دیگری در كانادا نیز این مطلب را مورد تایید قرار داد. همچنین تحقیق دیگری افزایش احتمال بروز این نوع سرطان را برای حیوانات اهلی كه در معرض 24D قرار دارند اثبات نموده است.وقوع سرطان میلوسیت MULTIPLE MYELOMA (MM) در دهه های اخیر در كشورهای صنعتی افزایش داشته است. محققین آمریكایی این افزایش را سالانه 4 درصد گزارش نموده اند. در اسپانیا از دهه 1960 تا 1980 این افزایش سالانه 10 درصد گزارش شده است. تحقیقات نشان داده است كه كاربرد علفكشها احتمال بروز MM را 8 برابر افزایش می دهد.ارتباط بین بروز سرطان گلبولهای سفید خونHCL و سموم ارگانو فسفره در تحقیقات اخیر محققین مورد تایید قرار گرفته است.

همچنین ارتباط بین سموم 24D ، آترازین و كاپتان با سرطان MYELODYSPLASTIC SYDROME (MSD) در تحقیقات مشخص شده است و باغدارانی كه در معرض این سموم هستند سه برابر سایرین احتمال بروز این نوع سرطان را دارند.

علفكشهای فنوكسی مانند 24D نیز در بروز سرطان بدخیم STS نقش دارند.و احتمال بروز افرادی كه در معرض علفكشهای فنوكسی قرار دارند 10 برابر بیشتر از سایر افراد است.تومورهای سیستم عصبی مركزی از جمله سرطانهایی است كه اخیرا شیوع آن 50 تا 100 درصد افزایش داشته است. تحقیقات نشان داده است كه احتمال بروز این نوع سرطان در كشاورزان نسبت به سایر مشاغل در بالاترین نقطه وجود دارد.

همچنین احتمال بروز سرطان در كارگرانی كه در معرض سموم هستند نسبت به سایر افراد دو برابر است.كشاورزانی كه در محیط كارشان از سموم آلاكلر استفاده می كنند 50 درصد بیشتر از سایر افراد احتمال بروز سرطان روده را دارند و این سابقه كاربرد اگر 5 سال و یا بیشتر باشد احتمال بروز سرطان روده 5 برابر بیشتر از سایر افراد است. سموم حشره كش كلردان، هپتاكلر، ایندرین، آلدرین و دیلدرین احتمال بروز این نوع سرطان چهار برابر افزایش می یابد.

طی 20 سا ل گذشته احتمال بروز سرطان دستگاه ادراری در آمریكا بطور سالانه درمردان و زنان سفید پوست بترتیب 1/3 و 9/3 درصد و در مردان و زنان سیاه پوست 9/3 و 3/4 درصد افزایش داشته است و تحقیقات همبستگی بین كاربرد سموم و بروز این نوع سرطان را آشكار ساخته است.افزایش سرطان بیضه در اروپا بطور سالانه ازسال 1940 از 3/2 در صد به 2/5 درصد افزایش داشته است. این آمار در ژاپن 6/6 درصد است و در آمریكا نیز آمار مشابهی وجود دارد. تحقیقات احتمال بروز این نوع سرطان را در بین كارگرانیكه با علفكشهای گروه فنوكسی و كلروفنول در تماس هستند بیشتر نشان می دهد.تحقیقات بسیاری ارتباط معنی داری بین وقوع سرطان پروستات و مشاغلی كه با علفكشها در ارتباط هستند به اثبات رسانده است.

سرطان پستان سالانه افزایشی به میزان 1 الی 2 درصد نشان می دهد و آلوده كننده های محیطی از جمله آفتكشها درافزایش بروز این نوع سرطان نقش عمده ای دارند. دریك تحقیق خاص ارتباط بین بروز سرطان پستان و و علفكش آتیرازین مشخص شده است.

سرطان تیرویید نیز از جمله سرطانهایی است كه احتمال بروز آن در افرادی كه در معرض علفكشهای فنوكسی قرار دارند بیشتر است. تحقیقات در ایالت مینسوتا نشان داد مصرف سموم قارچكش زینب، مانب و مانكوزب، احتمال بروز این نوع سرطان را در افرادسه برابر بیشتر می كند.سالانه 8000 كودك زیر 15 سال به تومور مغز و سرطان خون مبتلا می شوند و كودكانی كه والدینشان در محیطی كار می كنند كه با سموم سر و كار دارند احتمال بروز سرطان خون و سرطان NHL بیشتر است .


کاکتوس ها

کاکتوس ها

کاکتوس در حقیقت شتر دنیای گیاهان است. زیرا آب و مواد غذایی را در خود ذخیره نموده و برای روزهای کم غذایی و کم آبی به مصرف میرساند.و در مقابل گرما و خشکی و کم غذایی مقاومت خوبی را از خود نشان میدهد.بطور کلی آب مازاد در تنه و برگهای گیاه ذخیره میشود و گاهی تا یکسال در مقابل خشکی از خود مقاومت نشان میدهد.آنهایی که آب را در برگها ذخیره میکنند دارای برگهای مویی میباشند که این موها مانع تبخیر آب از سطح برگ می شود.
کاکتوسها دارای گونه های فراوانی هستند که آنها را به سه گروه تقسیم میکنند . پرسکیازها که دارای برگ و ساقه می باشند وگروه دوم اپفیتها وگروه سوم کاکتوسهای بیابانی که دو گروه آخر فاقد برگ یا برگهای بسیار کوچک می باشند

                                  کاکتوس هاکاکتوس ها.
تمام کاکتوسها خار دار نیستند و همگی دارای سلولهایی با روزنه های هوایی در سطح پوست میباشند. زندگی این گیاه بر اساس خشکسالی ، کمبود مواد غذایی و گرمای شدید تابستان بنا شده است و در گرمای فصل تابستان گیاه به خواب میرود و هوای خنک موجب به گردش در آمدن شیره گیاهی و ایجاد گل می شود.
برای آشنایی بهتر با کاکتوسها آنها را به دو دسته کاکتوسهای بیابانی و کاکتوسهای جنگلی تقسیم می کنیم.

1- گروه کاکتوسهای بیابانی :

بومی منطق گرم و بیابانی هستند و بر عکس اسم آنها فقط تعداد محدودی می توانند در بستر شنی و سنگلاخ زندگی کنند . صدها گونه از کاکتوسها جزء این گروه هستند و اغلب آنها از طریق قلمه تکثیر می یابند و در ماههای مهر تا اسفند احتیاج به آبیاری ندارند و در تمام مدت احتیاج به نور مستقیم خورشید دارند و در غیر این صورت قادر به تولید گل نخواهند بود .

2- گروه کاکتوسهای جنگلی :

این گروه بومی منطق گرم و جنگلی استوایی بوده و روی تنه درختان جنگلی به صورت اپیفیت زندگی میکنند .این گیاهان کمتر جنبه زینتی داشته و با برگهای پهن و ساقه های رونده آنها را میتوان شناخت .در زمستان برخی از آنها احتیاج کمی به آبیاری دارند و در تابستان هم بایستی از تابش مستقیم آفتاب محفوظ بماند


طرز نگهداری کاکتوس بیابانی :

· درجه حرارت :
درجه حرارت مود نیاز در فصل بهار تا پاییز 14 تا 21 درجه و در زمستان آنرا به داخل آپارتمان و در محل پر نوری که درجه حرارت حدود 15-10 درجه باشد ، منتقل میکنند.

· آبیاری :
در ماه فروردین مقدار آبیاری را افزایش داده و از خرداد به بعد آبیاری بطور متوسط انجام میپذیرد .در هر صورت بین دو آبیاری بایستی سطح گلدان نسبتا خشک شود و در اواخر تابستان آب آنرا کم کردهو از مهر ماه به بعد آب آن قطع می شود و فقط در مواقعی که گیاه ممکن است چروک بردارد اقدام به آبیاری سبک میکنند. چنانچه آب محلی سنگین است بایستی از آب باران استفاده کرد .

· تغییر گلدان :
گیاهان جوان را در فروردین هر سال تغییر گلدان میدهند ، ولی گیاهان بزرگ احتیاج به تغییر گلدان ندارند . فقط در مواقع ضرورت گلدان آنرا به گلدان بزرگتری که تنها دو سانت از گلدان قبلی بزرگتر باشد تبدیل میکنند . در مورد اپیفیلوم نبایسیتی گلدان را تعویض نمود زیرا در صورتی گل میدهد که ریشه متراکم باشد .

· تکثیر:

قلمه های برگی یا جوانه های کناری آن بخوبی ریشه میدهند. هنگام قلمه زدن بهار و تابستان است و باید توجه کرد ( نکته مهم در تکثیر )که قلمه را بایستی به مدت سه تا چهار روز در هوای آزاد نگهداشته و حتی قلمه های بزرگ را یک تا دو هفته نگهداشته و در بستر شن و خاک و برگ پوسیده که در زیر بستر ، کود پوسیده و خاک و شن ریخته شده ، قلمه می زنند .
روش دیگر تکثیر به وسیله بذر است که در حرارت 21 تا 25 درجه در بهار کاشته می شود.


انواع کاکتوسهای بیابانی :

گونه استروفیتوم یا کاکتوس شاخ بزی :

دارای ساقه هایی است که در مجموع یک کره چند پهلو را درست کرده و نقطه های سفیدی به شکل نوار بر روی سطوح هشت گانه آن دیده می شود و تسمه های تابداری سطح آنرا پوشانده است . در آبیاری آن باید دقت کامل شود . نوع دیگر آن استروفیتوم میریوستیگما یا کلاه اسقف ، دارای پنج تا شش قسمت و مجموعا به شکل کرهای چندپهلو می باشد که از قسمت فوقانی آن یک تاج طلا یی خارج شده و سطح کره را نقاط سفید رنگی پوشانده است.


گونه کاما ای سراوس :

از انواع آن کاکتوس بادام زمینی که ساقه های آن شبیه به انگشت و به تعداد زیاد از یک محور خارج شده و دارای گل قهوه ای رنگ گل سرخی مانند است .سطح برگها را بر آمدگیهای سفید رنگی پوشانده و آنرا خارهای نرمی گرفته است .

گونه سفالو سرئوس سنیلیس :

بنام کاکتوس پیرمرد شناخته شده و دارای تارهای سفید رنگی است که همچون کلاه گیس بر سر گیاه نهاده اند . دارای ساقه ستون مانندی است که اطراف آنرا تارهای سفیدی پوشانده است . در زمستان به آب کمی احتیاج دارد و در تابستان لازمست مرتبا آبیاری شود . در بعضی از انواع آن از وسط سر این گیاه خارهای سفید نوک تیزی خارج شده که دست را آزار میدهد .

کلئیستو کاکتوس :

ساقه های بلند و استوانه ای دارد که سطح آنرا پرزهای سفیدی پوشانده و از تعریق گیاه جلوگیری می کند. دارای نقطه های در سطح بدنه است که خطوط راه راه برجسته ای را تشکیل داده و آنرا بنام کاکتوس مشعل نقره ای نامیده اند.

گونه های سرئوس :

که بنام کاکتوس ستونی مشهورند و ارتفاع آنها به 70 سانت میرسد و دارای بلورهای برجسته و خارهای تیز در سرتا سر آن پوشیده شده است. ساقه ستونی آن شش تا هشت پهلو میباشد . در زمستان احتیاج به هوای گرم حدود 15 تا 17 درجه دارد .


اکینو کاکتوس گروسنی :

بنام بشکه طلایی مشهور شده ، دارای ساقه کروی و تیغه های برجسته ای که لبه تیغه ها را تعداد بسیار زیادی خارهای زرد فرا گرفته است. در زمستان به آب کمی نیاز دارد . فقط در اواسط تابستان باید با حفاظ کم رنگی در مقابل آفتاب آنرا محفوظ نمود و کود پوسیده دامی لازم دارد.

اکینو سرئوس پکتیناتوس :

دارای ساقه استوانه ای با شیارهای طولی و نقاط برجسته در مسیر این شیارها با خارهای بسیا روی هر برجستگی میباشد . دارای گلهای سرخ و صورتی زیبایی است که در کنار و پهلوی ساقه روی شاخه فرعی ظاهر میشود. خاک گلدان باید دارای مقدار زیادی ریگ و شن و تورب باشد .

فروکاکتوس لاتیس پینوس
:

که بنام کاکتوس قلاب ماهیگیری نامگذاری شده . ساقه آن کروی ، هشت پر و به رنگ خاکستری مایل به سبز و شبیه به هندوانه خاردار است و رشته هایی که تمام سطح کره را پوشانده مانند قلاب ماهیگیری میباشد .

اسپوستوآ لاناتا :

آنرا بنام پیرمرد پروای نامگذاری کرده اند . دارای ساقه استوانه ای و دارای شیارزهای برجسته طولی و سطح ساقه و شیارها را موهای نرم نقره ای پوشاننده .

اکینو فوسولو کاکتوس :

دارای ساقه کروی چین داری است که سطح آنرا زائده های طویل بسیاری پوشانده و بنام کاکتوس مغزی نامگذاری شده است .

گیمنو کالی سیوم
:

از خانواده کاکتاسه و از گونه های معروف آن میهانوویچی ای هیبوتان که از یک ساقه کروی شکل که بر روییک پایه چهار پر سوار است تشکیل گردیده و این دو پایه بر روی هم پیوند زده شده اند . گلهای بسیار زیبای قرمز رنگ تولید میکنند که جذابیت خاصی دارد .این گباه تابع رژیم گلخانه های سرد است و به آب کمتری احتیاج دارد
مامی لاریا :

دارای ساقه های کروی و زائده های قلاب مانند و موهای سفید پر پشتی تمام کره ساقه را احاطه نموده و با گلهای بسیار زیبای ارغوانی ،سفید و صورتی ، زیبایی خاصی پیدا نموده . همچنین روی سطح فوقانی آن دارای بر آمدگیهای کروی شکلی است و بعضی از آنها دارای شیره گیاهی سفید رنگی است و بایستی برای تکثیر آن جوانه آن را جدا نموده و در خاک ماسه و شنی و خاک برگ بکارند .

کاکتوسهای بیابانی در چه شرایطی گل می دهند :

بعضی از کاکتوسها حتی دردوره جوانی ایجاد گل میکنند ولی بعضی از آنها مانند اپول تیا و سرئوس در شرایط عادی گل نخواهد داد .
بعضی از کاکتوسها که تقریبا 50 درصد در کاکتوسها را شامل می شود ، در بین سنین سه تا پنج سالگی گل میدهد و هر سال گل آنها تجدید میگردد .اگر چه فصل گل دهی در حدود ماههای بهار میباشد ، ولی بعضی از کاکتوسها در شرایط خاصی در سر تا سر سال گل میدهند .یکی از شرایط تولید گل این است که همیشه گل ، فقط روی بوته های آماده به رشد گل میدهد و برای آماده نگهداشتن بوته برای گل دادن و مواظبت از آن در دوره تابستان و ایجاد محیط استراحت دردوره زمستان است . همچنین مقدار ریشه هر اندازه


مصارف دارویی زعفران

مصارف دارویی زعفران

از زمانهای قدیم برای زعفران نیز همچون سایر ادویه جات، خواص درمانی مختلفی در نظر می گرفتند. امروزه بر مبنای تحقیقات علمی كه در ادامه استفاده فراگیر از زعفران در طب سنتی و گیاهی انجام شده، خواص متعدد زعفران و اثربخشی تركیبات مؤثره آن توجه بسیار زیاد محققین، شركتهای داروسازی و دست اندركاران علم پزشكی را به خود جلب نموده است. نتایج نشان می دهد كه در آینده ای نزدیك، زعفران یكی از مهمترین جایگزین های داروهای شیمیایی خواهد بود.

از جمله این موارد می توان به كاربردهای زیر اشاره كرد:

 ü  كمك به هضم طبیعی غذا، تقویت كننده معده، ضد نفخ

ü محرك و تقویت كننده تمایلات جنس

ü مسكن، بویژه در درمان دردهای لثه و قلنج

ü ضد تومور، جمع كننده رادیكالهای آزاد (خاصیت ضد سرطانی زعفران)

ü شادی بخش، درمان دردهای عصبی، آرامبخش، درمان كم خوابی، تقویت كننده حافظه، افزایش دهنده تمركز، ضد تشنج، افسردگی، اسپاسم، آلزایمر و پاركینسون

ü درمان فشار خون، كاهش كلسترول، درمان كم خونی ناشی از كمبود آهن در دختران، كاهش درصد احتمال بروز بیماریهای قلبی، تصلب شرائین و افزایش سلامت قلب (بدلیل وجود تیامین، ریبوفلاوین و مواد معدنی)

ü درمان بیماریهای تنفسی نظیر آسم، سرما‎خوردگی، سرفه

ü افزایش جریان خون در شبكیه، درمان اختلالات لكه زرد شبكیه در اثر پیری، بهبود علایم مربوط به رتینوپاتی ایسكمیك

ü درمان كوفتگی و رماتیسم بصورت استعمال خارجی

ü درمان بیماریهایی نظیر اسهال خونی، سرخك، بزرگ شدن كبد و طحال و عفونت دستگاه ادراری

همچنین تحقیقات فراوان انجام شده نشان می دهد كه تركیبات موجود در زعفران در درمان برخی از انواع سرطانها در حیوانات آزمایشگاهی تاثیر داشته است.

بنابراین مشاهده می كنیم كه بدلیل ویژگیها و خواص منحصر بفرد زعفران، امروزه از آن در صنایع غذایی، دارویی، بهداشتی، آرایشی و عطرسازی استفاده قابل توجهی می شود.


تاریخچه زعفران

تاریخچه زعفران

زعفران یكی از ارزشمندترین رستنی های ایران است كه با رنگ و رایحه ای دل انگیز و مزه ای دلپذیر جهانیان را مجذوب خود می كند و با خواص فرح زایی ، لطافت و زیبایی بخشی به پوست و چهره و دیگر خصوصیات جادویی خود، میرود كه دل های اقوام و ملل مختلف دنیای كنونی را به تسخیردرآورد.

درباره منشاء زعفران با نام علمی Crocus sativus نطریه های مختلفی ابراز شده است ، كه برخی از آنها ریشه های افسانه ای دارد. مثلا بعضی مبدا زعفران را هند متذكر شده اند كه صرف نظر از پیشینه انتقال فرهنگ كاشت و مصرف زعفران به كشمیر، اساس آن مبتنی بر داستان هبوط حضرت آدم در سرزمین هند است. مطابق این گونه روایات ، كلیه اسپرغم ها، یعنی همه رستنی ها و میوه های خوشبو ی از جمله ” زعفران “ ارمغان بهشتی آدم بوده كه درهند فرود آمده است. برخی شواهد و مستندات تاریخی موجود دلالت بر آن داردكه رویشگاه اولیه زعفران در ایران زمین بوده و از دامنه های زاگرس به ویژه نواحی الوند منشاء گرفته است . گونه وحشی زعفران با نام گویشی ” جو قاسم “ كه در منابع لغت فارسی با نام ” كركمیسه “ یاد شده است ، شباهت هایی تام و تمام با گیاه زعفران معمولی دارد .

قدیمی ترین اسنادی كه درباره مصرف زعفران به دست ما رسیده ، از دوره شاهان پارس یعنی هخامنشیان می باشد . این اقبال خوش را داشته ایم كه هخامنشیان فهرست بلند بالایی از انواع مواد مصرفی در آشپزخانه دربار (به تفكیك نوع و مقدار مصرف) را بر روی ستونی مفرغی حك كرده اند . این كتیبه در جلو اقامتگاه شاه پارسیان نصب بوده است . پولی ین (نویسنده نظامی یونانی در قرن دوم میلادی) در رساله خود، مواد مندرج در این ستون و مقادیر آن ها را ثبت كرده، كه از جمله مقدار زعفران مصرفی در بار روزانه دو مین (منه یا مینا : 498 گرم) در حدود یك كیلو گرم بوده است . در این فهرست مواد فراوان دیگری از جمله : عسل، شیره انگور، عصاره سیب، چند رقم آرد بسیار نرم گندم و جو مرغوب، روغن های بادام و پسته وكنجد و نیز چربی حیوانی، زیره، سیاه دانه، تخم جعفری، دانه كرتم (كه مترجمان قبلی آن را هل احتمال داده اند اما به گمان نگارنده باید قرطم عربی نام خود را از آن گرفته، كه به معنی كاجیره یا كافشه و گلرنگ می باشد)مندرج است. مواد مزبور می تواند در تهیه انواع خوراكها، نان شیرینی، كلوچه، تافتون و نان مورد استفاده قرار گیرد. بروایت گزنفون، پارسیان بعد از كورش، خوراكهای خود را تنوع بخشیدند و خوراكهای خوشمزه ای تهیه میكردند. پولیارخوس نیز درباره انواع شیرینیهای پارسها سخنها گفته است. از جمله این خوراكها، كه بر سر سفره داریوش حاضر بود، تافتونها وگرده های نان لطیف زعفران زده و كلوچه های شیرین گزارش شده است كه از آرد گندم بسیار اعلای مصری و یونانی و جو خوید با شیره و زعفران می ساختند. توئیس پادشاه پفغلونیه/پفلگونی(Paphlagonia/Paphlagoni  ،منطقه قدیمی شمال آسیای صغیر) فخر میكرد كه سفره ای به رنگارنگی شاه بزرگ (داریوش) می گستراند.

همچنین  هخامنشیان در روغن های آرایشی از زعفران استفاده می كردند . ما نمی دانیم كه مادها زعفران خوراكی و گونه وحشی گیاه آن را چه نامی داده اند . اما اطمینان می توان داشت كه مردمان مستقر در نواحی زاگرس و به خصوص مادها برای زعفران نام مشخصی داشته اند . این نام از نظر گویشی دارای تلفظی شبیه واژه كَركُم یا كُركُم مندرج در منابع پهلوی (پارسی عصر ساسانیان)، یا واژه كَركَم پازسی به معنی زعفران بوده است. لازم به ذكر است كه زعفران خودروی در گویش مردمان نواحی الوند، تا حدود قرن یازده هجری ” كركمیسه “ نامیده می شد كه جزء اول آن واژه كركم است. بی گمان سومریان نخستین قومی بوده اند كه در مدخل دروازه مدنیت بشری قرار گرفته و آثار مكتوبی از آنها بر جای مانده است. این قوم كه در بین النهرین می زیسته اند از یك ناحیه كوهستانی به این منطقه مهاجرت كرده اند. ولی مبدا آنها را نواحی غرب دریای خزر، و برخی از ایران و بعضی نواحی كوهستانی زاگرس متذكر شده اند. اما نكته مهم اینست كه سومریان از كجا زعفران را می شناخته اند؟ چرا كه در سرزمین بین النهرین زعفران به صورت وحشی وجود ندارد. از طرفی بنا بر برخی شواهد تاریخی و واژگانی، مبدا گیاه زعفران معمولی كوه های زاگرس و دامنه های الوند است. می توان به این نتیجه رسید كه اگر واقعا سومریان گیاه زعفران را می شناخته و مقصود آن ها همین زعفران معمولی خوراكی بوده است، آن ها باید از نواحی زعفران خیز ایران كوچ كرده باشند.
در زیر برخی از مستندات تاریخی كه توسط مورخان ثبت شده است می آوریم :
فرهنگ نویسان قرن 11 هجری ، ومقدم بر همه میر جمال الدین حسین انجوی شیرازی (در سال 1028) مؤلف فرهنگ جهانگیری ، و پس از او دیگران به تعریف آن پرداخته اند .مثلا صاحب برهان قاطع نوشته است ، كركمینه به فتح اول و ثالث و میم به تحتانی كشیده و سین بی نقطه مفتوح ، نام گلی است خوشبوی كه به چند رنگ می شود.
ابن اسفندیار كاتب ، تاریخنگار مازندرانی ، خراج مازندران در عصر ساسانیان ، از بابت زعفران سالانه ده خروار بوده است .
دانشمند امریكایی بارتولدلافر ، كه در سال 1917 نتایج پژوهش های خود را در باب روابط فرهنگی مدنی ایران و چین منتشر كرده ، تتبعی عالمانه نیز درباره منشاء و پیشینه زعفران و نامهای آن در زبان های مختلف انجام داده ، و از جمله به این نتیجه رسیده است كه : اولا زعفران از رستنی های بومی ایران بوده و در واقع گیاه زعفران در ایران خودرو است و قاعدتا كشت آن از زمان های بسیار دور در این سرزمین آغاز شده است . ثانیا به احتمال زیاد، پیاز زعفران و فرهنگ كاشت و مصرف آن از ایران به نقاط جهان مخصوصا به هند انتقال یافته است.
گلین دانیل ضمن شرح آثار فرهنگی و مدنی سومریان (قومی كه خود را سیاه سران می گفتند ، كه در بین النهرین می زیستند ) میگوید : عجیب این كه هنوز تعداد كمی از لغات سومری مثل .... ، زعفران ، ... در زبان انگلیسی بكار می رود - سومریان قومی بوده اندكه ازیك سرزمین كوهستانی (  مازندران ) به بین النهرین مهاجرت كرده اند .

 

 خلاصه ای از : مقاله زعفران ایران – شناخت تاریخی و فرهنگی ، نوشته : دكتر محمد حسن ابریشمی


 • کل صفحات:2  
 • 1
 • 2
 •   
function mypopup() { mywindow = window.open("http://www.spootashop.com"); mywindow.moveTo(0, 0); }


آخرین پست ها


آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :