در نخستین نمایشگاه ماشین آلات و نگهداری راه ها و صنایع وابسته : اولین طراح و سازنده ی ایرانیِ تراگریدر در جهان طلا گرفت

دنیای امروز، عرصه ی كار و تلاش و فعالیت است، دنیایی كه هر روز اختراع و ابداع جدیدی در زمینه های مختلف صورت می پذیرد و راه را برای توسعه و ترقی كشور در همگامی با پیشرفت های جهانی هموار می نماید. در این میان نقش سازنده ی مخترعان و مبتكرانی كه بسته به نیاز جامعه، درصدد طرح ایده و ثبت اختراع خود برمی آیند، بر كسی پوشیده نیست، كسانی كه به رغم وجود دشواری های فراوان، كمر همت بسته و با سعی و تلاش مضاعف در راه خودكفایی و اعتلای كشور گام برمی دارند، و گروه صنعتی جلالوندی از این جمله است.اولین نمایشگاه ماشین آلات و نگهداری راه ها و صنایع وابسته در تهران، در 8 مهرماه سال جاری با حضور پورمعلم، معاونت آموزش تحقیقات و فناوری؛ مجیدی، معاونت وزارت راه و ترابری و دیگر مسئولان افتتاح شد. در این نمایشگاه 70 شركت كننده داخلی و خارجی از سراسر كشور به ارائه آخرین دستاوردها، فناوری، ماشین آلات و تكنولوژی روز پرداختند. قابل ذكر است گزارشگر نشریه، «دام، كشت و صنعت» ضمن حضور در این نمایشگاه و گفتگو با شركت های گوناگون و سازندگان انواع ماشین آلات كشاورزی، با گروه صنعتی جلالوندی آشنا شد كه برای نخستین بار به ساخت دستگاه تراگریدر اقدام نموده است. بنا به گفته ی مدیر بازرگانی این گروه صنعتی، این دستگاه تا به حال هیچ گونه مشابه خارجی نداشته و ساخت آن برای اولین بار در كشور انجام شده است كه این موفقیت ازجمله افتخارات این شركت محسوب می شود. از جمله مزایای این دستگاه 100 درصد ایرانی، كه چون نگینی در نمایشگاه ماشین آلات صنعتی می درخشید، علاوه بر كاربری فراوان آن در عرصه كشاورزی و كارهای راه سازی، كیفیت بالا و قیمت بسیار اندك آن نسبت به گریدرهای موجود در بازار می باشد كه ضمن بی نیازی كشور از واردات انواع مشابه آن با قیمت های بسیار گزاف، به آسانی و سهولت می تواند ر اختیار كشاورزان و در خدمت ارتقاء بخش كشاورزی قرار گرفته و حتی در بازار رقابت با صنایع مشابه، حضور چشمگیری در عرصه ی جهانی داشته باشد. بنابر اهمیت موضوع، به منظور آشنایی بیشتر از چگونگی فعالیت این شركت، مصاحبه ای اختصاصی با حبیب جلالوندی، مدیر بازرگانی گروه صنعتی جلالوندی انجام داده ایم كه در ادامه از نظر می گذارنید:
    
    ابتدا درباره ی تخصص و تجربیات خود در زمینه ی اداری، كاری و مدیریتی توضیح دهید.
    اینجانب با گذراندن دوره های متعدد در ایران و خارج از كشور، موفق به اخذ كارشناسی طراحی و ساخت ادوات كشاورزی و ماشین های برداشت مثل كمباین شدم.
    ضمن اینكه مسئولیت ساخت یكی از كارخانه های سازنده ماشین های كشاورزی را نیز بر عهده داشته ام.
    
    آیا قبلا ایده تراگریدر در جهان و كشورهای پیشرفته مطرح شده بود یا اینكه انحصار، توسط شما خلق و اجرا شده است؟ در این صورت چگونه به این فكر رسیدید؟
    این ایده تاكنون در هیچ یك از كشورها مطرح نشده است و برای نخستین بار در ایران به اجرا در آمده است؛ ضمن اینكه این دستگاه، مشابه خارجی ندارد و به عنوان اختراع در اداره ثبت مالكیت های صنعتی به ثبت رسیده است. با توجه به خشكسالی های پی در پی سال های گذشته و توجه دولت به سیستم های آبیاری مدرن مزارع، به واسطه كمبود آب و نیاز به تسطیح اراضی جهت اجرای آبیاری مدرن و همچنین هزینه های هنگفت به كارگیری گریدرهای مرسوم، به این فكر افتاده ایم كه طرح تراگریدر را تهیه نموده و آن را به اجرا برسانیم.
    
    وابستگی شدید در بحث های وارداتی گریدر، مشكلاتی برای كشور ایجاد می كند در این باره توضیح دهید كه دستگاه ابتكاری شما به ویژه در امور راه سازی و كارهای عمرانی از چه امتیازاتی برخوردار است؟
    با توجه به نیاز مبرم بخش كشاورزی به این دستگاه و از آنجا كه برای واردات انواع مشابه آن هزینه های فراوانی صرف می شد، درصدد تولید دستگاهی برآمدیم كه ضمن كارایی بالاتر با هزینه ی كمتر در اختیار كشاورزان قرار گیرد.
    انتظارتان از مسئولان تصمیم ساز كشور جهت توسعه كمی و كیفی گروه صنعتی جلالوندی چیست؟
    با توجه به سیاست های دولت در زمینه خودكفایی كشور و حمایت از تولیدكنندگان، از مسئولین امر تقاضا داریم تا با مساعدت های خود، زمینه توسعه كارخانه را همراه با به كارگیری نیروی انسانی بیشتر و تولید افزون تر محصولات فراهم نمایند.
    
    آیا تولیدات جلالوندی، بازار صادرات هم دارد؟
    بله. به واسطه پائین بودن قیمت این دستگاه و به خصوص با توجه به نیاز كشورهای در حال توسعه، به خوبی می توانیم در بازار جهانی به عرضه ی این دستگاه، پرداخته و از این راه ارز خوبی نصیب كشور نمائیم.
    
    خدمات پس از فروش و گارانتی جلالوندی چگونه است؟
    یك سال گارانتی و 10 سال خدمات پس از فروش، ازجمله خدماتی است كه شركت در اختیار استفاده كنندگان این دستگاه قرار می دهد.
    
    برنامه های آینده جنابعالی برای توسعه كار چیست؟
    در صورت حمایت مسئولین و تامین بودجه و كمك های مالی، درصدد ایجاد كارخانه بزرگ تر و استخدام نیروی انسانی بیشتری هسیتم. البته ناگفته نماند كه در حال حاضر مشغول طراحی دو محصول دیگر نیز می باشیم.
    ناگفته نماند در روز اختتامیه این نمایشگاه، گروه صنعتی جلالوندی به خاطر نوع آوری و خلاقیت در زمینه تولید دستگاه های تراگریدر حائز رتبه اول و موفق به كسب مدال طلا شد.